Metrans przejmuje Adria Rail i buduje terminal na Węgrzech
Metrans, kolejowa spółka zależna Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA), inwestuje w rozbudowę swojej sieci, zwłaszcza w Europie Południowo-Wschodniej. Dzięki inwestycjom w chorwacką kolej Adria Rail i dodatkowemu terminalowi na Węgrzech, Metrans stopniowo rozszerza swoje połączenia kolejowe o wysokiej częstotliwości i usługi terminali w głębi lądu. Firma wysyła tym samym wyraźny sygnał poparcia dla dalszego przechodzenia transportu drogowego na bardziej przyjazną dla środowiska kolej.
W marcu 2023 roku Metrans nabył 51 procent udziałów w chorwackiej spółce Adria Rail, która jest nie tylko operatorem kolejowym, ale także firmą przewozową, która zapewnia również przewozy kolejowe z regionu Adriatyku do Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej. Terminal śródlądowy w serbskim mieście Indija, niedaleko stolicy Belgradu, również należy do Adria Rail. Dzięki inwestycji w Adria Rail Metrans obsługuje obecnie swój pierwszy terminal w Serbii. Stamtąd połączy różne opcje transportu do iz Europy Południowo-Wschodniej.
Metrans kontynuuje również inwestycje na Węgrzech. Oprócz trwającej już budowy terminalu przeładunkowego w Zalaegerszeg, w węgierskim mieście Szeged powstanie dodatkowy terminal. Oba terminale śródlądowe mają zostać oddane do użytku do 2025 roku. Pozwoli to Metrans rozszerzyć swoją europejską sieć do 21 terminali śródlądowych w ważnych hubach.
„Kraje Europy Południowo-Wschodniej przeżywają dynamiczny rozwój, dlatego potrzebne są nowe rozwiązania logistyczne. Chcemy zapewnić przyjazny dla klimatu transport kolejowy, który skutecznie łączy przepływy towarowe i węzły przesiadkowe w całej Europie. Cieszymy się, że możemy zaoferować naszym klientom jeszcze szerszy zakres usług, a wiele kontenerów jest już transportowanych koleją bez emisji dwutlenku węgla” — komentuje Peter Kiss, CEO Grupy Metrans:
W 2022 roku Metrans przetransportował przez Europę 1,4 mln TEU. Spółka oferuje swoim klientom ponad 650 regularnych połączeń kolejowych tygodniowo. W ubiegłym roku Metrans rozpoczął eksploatację trzech dodatkowych suwnic w Budapeszcie, Ceskiej Trebovej i Dunajskiej Stredzie, co poprawia ślad węglowy na tych terminalach. Europejska siatka połączeń Metrans rozciąga się obecnie od Morza Północnego i Bałtyckiego po Adriatyk i Morze Czarne i jest stale rozbudowywana: w 2022 roku Metrans uruchomił nowe połączenia do Gdańska, Stambułu i Konstancy.
Ponadto firma oferuje transport neutralny dla klimatu dla wszystkich przesyłek z Hamburga, Bremerhaven i Koper za pośrednictwem produktu HHLA Pure. W ciągu ostatniego roku prawie milion standardowych kontenerów przetransportowano całkowicie bezemisyjnie. Stanowi to ponad połowę całego wolumenu przewozów Metrans w 2022 r. Inwestując w nowoczesne lokomotywy elektryczne i wykorzystując zieloną energię elektryczną, a także nowe dźwigi elektryczne w terminalach śródlądowych, Metrans od lat działa na rzecz ochrony klimatu. W ten sposób firma wspiera cel grupy HHLA, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 r. HHLA Pure będzie dostępny dla dodatkowych połączeń w przyszłości.
Czytaj też: METRANS uruchomił połączenie Ostrawa – Dunajská Streda