Projekty infrastruktury paliw alternatywnych z dofinansowaniem z CEF
Komisja Europejska opublikowała wyniki trzeciego naboru w ramach Instrumentu Infrastruktura Paliw Alternatywnych (AFIF), który zakończył się 10 listopada 2022 r. Dofinansowanie otrzyma 26 projektów, na łączną kwotę dotacji z UE – 188,8 mln euro.

Wsparcie to jest połączone z pożyczką lub instrumentem inwestycyjnym z instytucji finansowej. Projekty sięgają od instalacji elektrycznych stacji ładowania wzdłuż europejskiej sieci drogowej TEN-T po rozmieszczenie stacji tankowania wodoru dla samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów oraz elektryfikację usług obsługi naziemnej na lotniskach. Wśród projektów znalazł się polski projekt pn. „Perun E-mobility Project” zgłoszony przez PKN Orlen, z dofinansowaniem CEF w wysokości 3,5 mln euro. Projekt Orlenu dotyczy budowy 13 wielopunktowych stacji ładowania pojazdów lekkich, składających się z 8 punktów ładowania o mocy minimalnej 150 kW oraz podłączenia do sieci o mocy minimalnej 600 kVA.
W ramach wyłonionych projektów powstanie w Europie łącznie ponad 2000 stacji ładowania pojazdów elektrycznych i 63 stacje tankowania paliwem wodorowym. Cztery projekty będą wspierać elektryfikację usług obsługi naziemnej na lotniskach, na przykład poprzez elektryfikację sprzętu obsługi naziemnej i instalację infrastruktury do ładowania pojazdów serwisowych – poinformowała Komisja Europejska.
Centrum Unijnych Projektów Transportowych przypomina, że nabory dotyczące paliw alternatywnych prowadzone są w trybie ciągłym, do wyczerpania dostępnej alokacji. Kolejny czwarty nabór wniosków w ramach AFIF zakończy się 13 kwietnia 2023 r.