Przewagi Real Logistics w usługach odpraw celnych
Przejście przez odprawę celną jest codzienną rzeczywistością firm zajmujących się importem i/lub eksportem towarów z krajów spoza UE. Przewoźnicy, którzy wykonują transport międzynarodowy wielokrotnie muszą mierzyć się ze skomplikowanymi procedurami. Organizację odpraw celnych na terenie całego kraju, w tym we wszystkich większych portach przeładunkowych w Polsce i w Niemczech oferuje Real Logistics.
– Jako agencja celna, oferujemy naszym klientom organizację odpraw celnych przede wszystkim w większych portach przeładunkowych, takich jak: Warszawa, Gdynia, Gdańsk, Szczecin, Frankfurt, Bremerhaven czy Hamburg oraz w terminalach kolejowych, takich jak: Małaszewicze, Sławków, Łódź i Warszawa – wylicza Leszek Wabiński, kierownik ds. celnych Real Logistics. Ekspert podkreśla, że dzięki sprawnemu obiegowi dokumentacji oraz przejęciu na siebie większości formalności, firma ogranicza czas trwania odprawy celnej do niezbędnego minimum.
Miejsca uznane
Siedziba Real Logistics mieści się we Wrocławiu i tu również znajduje się agencja celna. Poza stolicą Dolnego Śląska, firma posiada jeszcze pięć placówek gdzie ,,fizycznie” można dokonać odprawy celnej, tj. w Nysie, Gdyni, Bolesławcu, Małaszewiczach i w Warszawie. Odprawy celnej można dokonać także zdalnie. – Agenci celni nie muszą być w Szczecinie, Poznaniu, czy w Katowicach, aby zrealizować odprawę celną. Ponadto, istnieją tzw. miejsca uznane – wskazuje Leszek Wabiński.
Miejsce uznane charakteryzuje się tym, że można w nim dokonywać odpraw w procedurze uproszczonej. Standardowa procedura polega na tym, że towar do odprawy celnej należy przedstawić Urzędzie Celnym i czekać na obsługę przez urząd. Procedura uproszczona, jak sama nazwa wskazuje ułatwia realizację zgłoszeń celnych, ponieważ towar do odprawy może być przedstawiony poza urzędem, w miejscu uznanym, a czas odprawy jest znacznie krótszy niż w procedurze standardowej. Real Logistics poza ww. agencjami celnymi posiada takowe w Łodzi, Gdańsku i Białej Podlaskiej.
Zasadniczą różnicę między standardową a uproszczoną procedurą stanowi czas.
W procedurze standardowej wysyłamy zgłoszenie i czekamy na reakcję funkcjonariusza celnego, co może potrwać pół godziny, ale równie dobrze cały dzień. W przypadku procedury uproszczonej Urząd Celny ma określony czas na reakcję wskazany w pozwoleniu, np. 30 minut. Jeśli do tego czasu urząd nie zareaguje, towar jest zwolniony do wnioskowanej procedury – wyjaśnia kierownik ds. celnych Real Logistics.
Procedury specjalne
Real Logistics codziennie organizuje odprawy celne we wszystkich procedurach celnych na terenie całego kraju. Średnio ok. 8 tys. odpraw rocznie. Procedur jest wiele, ale do trzech podstawowych zalicza się: dopuszczenie do obrotu, procedurę wywozu i procedurę tranzytu. Od czasu do czasu dokonuje się także procedur specjalnych, tj. uszlachetnienia czynnego i biernego.
– Uszlachetnianie czynne polega na tym, że towar z kraju spoza Unii Europejskiej jest na terenie Wspólnoty przetwarzany lub naprawiany, po czym opuszcza granice UE. Uszlachetnienie bierne polega na wywozie produktów unijnych poza obszar celny Unii, w celu przeprowadzenia ich obróbki. Dla przykładu – Polak wysyła towar do Chin, tam jest naprawiany i wraca do Polski – tłumaczy Leszek Wabiński.
Magazyn czasowego składowania
Zdarza się, że z różnych przyczyn, jak np. braki w dokumentacji, nie ma możliwości dokonania skutecznego zgłoszenia celnego i dopełnienia zobowiązań. W takim przypadku można skorzystać z magazynu czasowego składowania.
– To rodzaj magazynu znajdującego się pod dozorem celnym, umożliwiający przesunięcie odprawy w czasie. Towar można złożyć w magazynie czasowego składowania na czas dopełniania formalności, który nie może przekroczyć 90 dni. W tym czasie należy uzyskać wszelką niezębną dokumentację i dokonać skutecznego zgłoszenia celnego – zaznacza ekspert Real Logistics.
Firma poszczycić się może taką usługą na terenie całego kraju. – Najczęściej wykorzystujemy nasze magazyny centralne w Warszawie i jej okolicach, ale korzystamy także z zaprzyjaźnionych magazynów w całej Polsce – podkreśla Leszek Wabiński.
Agenci celni Real Logistics ,,zjedli zęby” na odprawach celnych – mają kilkunasto, a nawet kilkudziesięcioletnie doświadczenie. Warto korzystać z usług firmy, której kadra uprawnienia zdobywała jeszcze za czasów, kiedy zdawało się dwudniowy egzamin na agenta celnego w Ministerstwie Finansów. To przewaga Real Logistics.
Więcej informacji na stronie Real Logistics