Trzęsienie ziemii w Turcji i Syrii: duże zniszczenia i zawieszony ruch kolejowy
Kilka regionów Turcji i Syrii zniszczonych zostało w poniedziałek 6 lutego przez silne trzęsienie ziemi, które spowodowało wiele ofiar śmiertelnych. Zawieszony został ruch kolejowy na wielu liniach w tych krajach.

Trzęsienie ziemii o sile 7,8 stopni spowodowało ogromne zniszczenia budynków i infrastruktury transportowej w południowej Turcji i Syrii. Zawalonych zostało prawie 3 tys. budynków, a liczba ofiar wynosi ponad 2000 osób (na godz. 16.15).
Władze Syrii poinformowały o wstrzymaniu ruchu kolejowego w całym kraju. Również w Turcji niektóre pociągi pasażerskie stanęły. Tureckie Koleje nie poinformowały jak dotąd o zawieszeniu ruchu towarowego ani o skali zniszczeń infrastruktury. Zawieszono ruch lotniczy w lotniskach Hatay, gdzie pękł pas startowy i w Gaziantep. W tym drugim mieście, położonym w pobliżu epicentrum ruch lotniczy przywrócono o 13.00 i obecnie lotnisko to obsługuje transport służb ratunkowych. Wstrząsy odczuwalne były też w innych krajach. Z tego powodu o 6.30 zatrzymano ruch kolejowy w południowych Włoszech, który następnie przywrócono. Trzęsienie ziemi spowodowało też zniszczenia w tureckich portach morskich.
Pomoc Międzynarodowa
Tureckie władze poinformowały, że dzisiejsze trzęsienie było najsilniejszym w tym kraju od 1936 r. Władze w Ankarze zaapelowały o pomoc międzynarodową, którą już zapowiedziało wiele krajów i Unia Europejska. Do Turcji wyjadą także ratownicy z Polski.
Zniszczenie infrastruktury kolejowej i drogowej w tym kraju będzie miało konsekwencje dla międzynarodowego transportu towarowego w regionie. Turcja w ostatnich latach stała się hubem logistycznym na korytarzach intermodalnych łączących Europę z Azją Środkową. Jednakże Kars, które jest hubem na Korytarzu Środkowym znajduje się na północy Turcji, poza obszarem dotkniętym kataklizmem.