Port Koper przeładował rekordową liczbę samochodów w 2022 r.
Terminal Samochodowy Portu Koper przeładował w ubr. ponad 800 000 pojazdów przeładowanych. To absolutny, historyczny rekord. Słoweński terminal odnotował również największy wzrost przepustowości w pierwszych dziesięciu miesiącach 2022 roku na tle innych porównywalnych portów w Europie.

Z 754 410 pojazdami obsłużonymi w pierwszych dniach grudnia osiągnięto już rekordową liczbę pojazdów przeładowanych w 2018 roku na Terminalu Samochodowym. 30 grudnia 2022 roku zapisze się w historii portu jako dzień obsługi historycznego 800-tysięcznego pojazdu. Głównym powodem rekordowych przeładunków pojazdów był dodatkowy biznes, a mianowicie przekierowanie niektórych wolumenów z północnej Europy do portu w Koprze.
„To, co przewidywaliśmy kilka tygodni temu, dziś się spełniło. Pomimo trudnych warunków na rynku motoryzacyjnym, sporadycznych przerw w łańcuchach dostaw oraz przeciążonych możliwości spedycyjnych i magazynowych, osiągnęliśmy nowy kamień milowy w Porcie Koper. Dobrze radziliśmy sobie w czasach kryzysu i pozyskaliśmy dodatkowe zlecenia, co miało decydujący wpływ na ten wynik. W tym roku obsłużyliśmy już 800-tysięczny pojazd, jeszcze bardziej wzmacniając naszą pozycję na mapie logistycznej regionu Morza Śródziemnego i Europy. Chciałbym skorzystać z okazji i serdecznie pogratulować wszystkim pracownikom Terminalu Samochodowego oraz wszystkim, którzy przyczynili się do tego niezwykłego osiągnięcia” – powiedział Boštjan Napast, prezes i dyrektor generalny Portu Koper, odnosząc się do nowego rekordowego kamienia milowego.
Port Koper odnotował najwyższy wzrost przepustowości pojazdów (+22%) między styczniem a październikiem w porównaniu z innymi porównywalnymi śródziemnomorskimi terminalami samochodowymi w Europie, takimi jak Barcelona (+7%) i Walencja (+18%).
„W tym roku pobiliśmy rekord z przedkryzysowego roku 2018. W tych niepewnych czasach, naznaczonych koronawirusem i konfliktem ukraińsko-rosyjskim, zareagowaliśmy właściwie, kierując przepływy handlowe z północy na południe. Już znacznie poprawiliśmy się w stosunku do zeszłego roku, a w tym roku zwiększyliśmy przepustowość o 20%. Odnotowujemy wyższe przeładunki zarówno w eksporcie, zwłaszcza na Bliski i Daleki Wschód, jak iw imporcie, gdzie znacznie wzrasta udział pojazdów elektrycznych. Bardziej umiarkowany wzrost prognozowany jest na przyszły rok, ponieważ istnieje również pewna niepewność dla producentów” – powiedział Gregor Belič, kierownik Terminalu Samochodowego.
Rekordowym wynikom towarzyszą niezawodne usługi i kilka inwestycji w dodatkową pojemność magazynową, które Zarząd Portu Koper zrealizował w ostatnich latach. Cykl inwestycyjny trwa, zwłaszcza w głębi lądu Basenu III. Obecnie trwają prace nad tzw. kasetą 5A, gdzie w drugiej połowie przyszłego roku będzie można pomieścić dodatkowe 3500 pojazdów. Inwestycja w prace budowlane będzie kosztować 5,1 mln euro. W najbliższych latach w bezpośrednim sąsiedztwie powstaną dodatkowe powierzchnie magazynowe.