Szerokopasmowy internet będzie dostępny na statkach Acta Marine
Dostawca wsparcia morskiego Acta Marine wyposaży swoje statki z napędem na metanol i HVO w systemy internetowej łączności wykorzystujące satelity konstelacji Starlink. Łączność satelitarną otrzymają m.in. nowe statki eksploatacyjne usług budowlanych wykorzystywane na farmach wiatrowych.

Dostawcą usług będzie duńska spółka Castor Marine. Nisko-orbitujące satelity Starlink potrafią dostarczyć łączność szerokopasmową o niskiej latencji. Jest to coraz częściej stosowane rozwiazanie na statkach, dzięki czemu komputery załogi mogą ściągać z internetu pliki z prędkością 500 Mbps. Szybki internet ma duże znaczenie zwłaszcza dla statków używanych w projektach offshore, pozwala bowiem wykorzystywać większa liczbę kamer monitorujących operacje.
Internet jak w domu
Z kolei niska latencja systemu Starlink umożliwia wprowadzenie śledzenia urządzeń w czasie rzeczywistym, co jest istotne przy wykonywaniu zadań takich jak budowa czy serwisowanie farm wiatrowych. To jednak niejedyna korzyść z szybkiego internetu na pokładzie. Szerokopasmowa łączność umożliwi załodze statków korzystanie z internetu jak na lądzie, z możliwością streamingu czy wideorozmowy z bliskimi. Poprawi to komfort pracy marynarzy zwłaszcza na długich trasach oceanicznych. Takie połączenia na środku morza były niemożliwe jeszcze kilka miesięcy temu.
— Kierownictwo Acta chce, aby załoga czuła się na pokładzie jak w domu. Fakt, że mają teraz znacznie szybsze połączenie z internetem, co pozwala załodze na strumieniowe przesyłanie filmów lub rozmowę z rodziną i przyjaciółmi, był jednym z czynników, które brano pod uwagę przy instalowaniu Starlink — skomentował Mark Olthuis, dyrektor Castor Marine.