Port Gdańsk finalizuje testowanie PCS
Moduł maklerski PCS został specjalnie utworzony przez spółkę POLSKI PCS i jest dedykowany dla przedstawicieli armatorów. Zawiera między innymi takie funkcjonalności jak: zgłoszenie do dyspozytora, zgłoszenie Pre-Arrival, zgłoszenie ewidencyjne, baza statków oraz kontrahentów, a także pragmatyczny planer zawinięć.
Zastosowanie modułu umożliwia bezpieczną i inteligentną wymianę informacji w zakresie logistyki oraz obsługi statków i towarów. Będzie on wspomagać i koordynować wykorzystanie infrastruktury portowej, podnosząc efektywność obrotu ładunkowego. Platforma PCS ma docelowo zapewnić wsparcie i ułatwić re-używalność informacji w formie elektronicznej pomiędzy partnerami obrotu portowo-morskiego, agentami morskimi, Głównym Dyspozytorem Portu, firmami świadczącymi usługi pilotażowe i holownicze.
Aktualnie finalizowane są ostatnie prace związane z integracją modułu maklerskiego z innymi systemami. W najbliższym czasie Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA wprowadzi obligatoryjność korzystania z modułu maklerskiego PCS, w celu wypełniania formalności związanych ze zgłoszeniem wejścia statku do Portu Gdańsk lub wyjścia statku z Portu Gdańsk. Celem płynnego przejścia przedstawicieli armatorów na nowe rozwiązanie informatyczne i zapewnienia sprawnej obsługi procedury awizacji statków, ZMPG SA zachęca do aktywnego korzystania z modułu maklerskiego, który dostępny jest pod adresem polskipcs.pl, i do zapoznawania się z jego funkcjonalnościami.
Rejestracji na platformie PCS należy dokonać pod adresem email: biuro@polskipcs.pl, w tytule wiadomości wpisując „rejestracja”, natomiast w treści wiadomości jedynie: imię, nazwisko, nr telefonu, adres email, firmę oraz NIP. Wszelkie wnioski i uwagi dotyczące działania i funkcjonalności modułu maklerskiego PCS należy zgłaszać poprzez funkcjonujący na platformie PCS Elektroniczny System Obsługi Zgłoszeń. Można również kontaktować się mailowo (support@polskipcs.pl), lub telefonicznie (+48 883 299 799).
Prace nad wdrożeniem w Porcie Gdańsk modułu maklerskiego PCS, odbywają się w ramach przyjętego przez Radę Ministrów „Programu rozwoju polskich portów morskich do 2030 roku”, oraz wskazanego w tym dokumencie priorytetu – digitalizacji polskich portów morskich.