Grupa HHLA z pozytywnym wynikiem po trzech kwartałach 2022 roku
Spółka Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) osiągnęła w trzech kwartałach br. wyższe przychody i miała większy udział przewozów kolejowych w transporcie intermodalnym w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Na wyniki operacyjne tej grupy wpływ mają jednak skutki wojny w Ukrainie, w tym blokada portu w Odessie.

Przychody grupy HHLA w pierwszych 9 miesiącach 2022 r. wzrosły o 8,7% i wyniosły 1,17 mld euro. Wynik operacyjny EBIT natomiast spadł o 1,2% do poziomu 160,1 mln euro. Zysk grupy po opodatkowaniu wyniósł 69,8 mln euro (w ubr. 79,4 mln). Mniejszy zysk był m.in skutkiem wyższych kosztów energii.
— Wojna na Ukrainie, wysokie ceny energii, rosnące koszty osobowe i zakupowe, zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw oraz narastające tendencje recesyjne mają również wpływ na naszą działalność. Pomimo tego wszystkiego, HHLA osiągnęła pozytywny wynik w pierwszych dziewięciu miesiącach 2022 roku. W związku z tym jesteśmy przekonani, że będziemy w stanie osiągnąć nasze cele na rok finansowy 2022. Dzięki konsekwentnej realizacji naszej strategii, która koncentruje się na wzroście i zrównoważonym rozwoju, jesteśmy w stanie wzmocnić odporność HHLA — skomentowała Angela Titzrath, prezes zarządu HHLA.
Większe przychody terminali
Przeładunki w terminalach kontenerowych grupy wyniosły w omawianym okresie 4,86 mln TEU, co oznacza spadek o 5,7% rdr. Zmniejszone obroty w terminalach były skutkiem różnych zakłóceń w łańcuchach logistycznych, które spowodowały dłuższe przetrzymywanie kontenerów na placach terminalowych, co zmniejszyło zdolność przeładunkową w portach kontenerowych. Ponadto widoczne jest zmniejszenie ilości ładunków transportowanych na szlakach oceanicznych, co wynika z sytuacji makroekonomicznej na świecie i spadku konsumpcji w Europie i Ameryce Północnej. Na wyniki tego segmentu negatywny wpływ miało także nałożenie przez UE sankcji gospodarczych na Rosję i blokada portu w Odessie, gdzie znajduje się jeden z terminali grupy HHLA. Z kolei dłuższy czas przetrzymywania kontenerów w terminalach spowodował wzrost dochodów z opłat za te usługi. W efekcie przychody segmentu Kontenery wyniosły 653 mln euro (wzrost o 5,4%).
Grupa HHLA rozwija przewozy intermodalne w tym kolejowe, realizowane przez przewoźnika METRANS. W trzech kwartałach br. przewozy kolejowe grupy wzrosły o 3,3% i wyniosły 1,065 mln TEU. Na ten wynik złożył się zwłaszcza duży wzrost przewozów intermodalnych na rynku Polskim. Przewozy samochodowe grupy zmniejszyły się o 9,4% co jest konsekwencją przenoszenia ładunków na zrównoważony transport kolejowy. Przychody segmentu Intermodal grupy wzrosły o 12,6% i wyniosły 431,4 mln euro. Udział kolei w przewozach intermodalnych w tym czasie wzrósł z 81,4% do 83,3%.