Duisport wdroży łączność 5G do sterowania półautomatycznego suwnicami
W porcie w Duisburgu rozpoczęła się budowa pola testowania technologii 5G, która będzie wykorzystywana do sterowania półautomatycznymi suwnicami. Dzięki temu terminale kontenerowe duisport będą mogły przeładowywać więcej kontenerów. Projekt jest wspierany przez kraj związkowy Nadrenia Pólnocna-Westfalia.

Inwestycja ma na celu wprowadzenie w terminalach kontenerowych w największym śródlądowym porcie Niemiec półautomatycznego sterowania urządzeniami przeładunkowymi. Operator duisport nawiązał w tym celu współpracę z Deutsche Telekom, który wyposażył tereny portowe Logport I w Rheinhausen w własną sieć 5G. Będzie lokalnie ograniczona sieć przeznaczona wyłącznie do komunikacji wewnątrz terminalu oraz dla potrzeb lokalnych firm. Dodatkowo planowane jest podłączenie dużej liczby kamer i czujników, z których dane będą przesyłane za pomocą tej szerokopasmowej sieci komórkowej. To również usprawni prace terminala i zmniejszy ryzyko awarii.
Większe możliwości przeładunkowe
Częściowa automatyzacja suwnic z wykorzystaniem łączności 5G pozwoli zwiększyć udźwig tych urządzeń. Dzięki temu terminal będzie mógł zwiększyć obroty bez potrzeby rozbudowy placu przeładunkowego czy montażu dodatkowych urządzeń. Praca przeładunkowa będzie łatwiejsza do planowania i kontrolowania. Projekt rozwija Port Duisburg, stadtport GmbH, Deutsche Telekom i spółka POLO KNOW-HOW Industrie-Engineering (partner w zakresie technologii dźwigowej). Prace badawczo-rozwojowe realizuje zespół koordynowany przez prof. Andreasa Stöhra z Uniwersytetu Duisburg-Essen.
„Technologia 5G umożliwia testowanie nowych innowacji w logistyce intermodalnej. Wyniki projektu mogą stać się wzorem dla innych terminali w Duisburgu, ale także dla terminali położonych w głębi lądu w całych Niemczech i na arenie międzynarodowej. Szczególnie cieszy mnie ścisły związek z naszymi działaniami w startport. Wdrażając automatyzację korzystamy m.in. także o innowacjach startupowych. Ponadto sieć kampusowa w logport I oferuje idealne warunki do testowania nowych modeli biznesowych dla opartych na technologii startupów z naszego programu” — komentuje Alexander Garbar, dyrektor ds. rozwoju korporacyjnego w duisport i dyrektor zarządzający startport GmbH.
Projekt został oficjalnie zainaugurowany podczas uroczystości w wewnętrznym porcie Duisburg przez skarbnika miasta Martina Murracka 3 listopada br. Samorząd Duisburga wspiera tę inwestycję.
Czytaj też: Rekord na NJS: Pociąg z Wuhan do Duisburga przejechał w 10 dni