Ruszył konkurs na dofinansowanie z funduszu CEF infrastruktury intermodalnej
Komisja Europejska ogłosiła nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji transportowych z funduszu CEF („Łącząc Europę”). Do rozdysponowania jest 5,2 mld euro. W konkursie będą mogli brać również udział operatorzy terminali intermodalnych.

Celem wsparcia z funduszu CEF ma być rozwój zrównoważonej, odpornej i inteligentnej mobilności oraz wspieranie osiągnięcia przez sektor transportowy celów określonych w pakiecie klimatycznym Fit for 55. Inwestycje dofinansowane w ramach tego konkursu wspierać mają rozwój intermodalnego transportu towarowego i pasażerskiego. KE chce dofinansować rozbudowę sieci kolejowej i dróg wodnych śródlądowych, inwestycje w portach morskich i lądowych terminalach intermodalnych, a także cyfryzację transportu. O dofinansowanie będą mogły się ubiegać państwa członkowskie, organizacje międzynarodowe i spółki prywatne lub państwowe w krajach członkowskich za zgodą ich władz. Wyboru projektów, które otrzymają dofinansowanie dokona Komisja Europejska oraz Agencja Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA). Aplikacje w konkursie można składać do 18 stycznia 2023 r.
— UE potrzebuje wydajnego i wzajemnie połączonego systemu transportu multimodalnego zarówno dla pasażerów, jak i towarów. Obejmuje to przystępną cenowo, niezawodną i wydajną sieć kolejową, ulepszoną żeglugę śródlądową i infrastrukturę w portach morskich, zrównoważone połączenia między różnymi rodzajami transportu oraz zwiększoną automatyzację i interoperacyjność w celu zwiększenia wydajności i bezpieczeństwa sieci transportowej — napisano w komunikacie Komisji.
Inwestycje w stacje ładowania
KE ogłosiła też wyniki konkursu projektów w ramach innego programu z funduszu Instrument Infrastruktury Paliw Alternatywnych (AFIF). 24 projekty zostaną wsparte kwotą 292,5 mln euro łącznie. Dzięki tym projektom w Unii Europejskiej powstanie 5700 punktów ładowania samochodów elektrycznych, 1400 stacji ładowania oraz 57 punktów tankowania pojazdów wodorowych wzdłuż magistral sieci TEN-T. Jeden z dofinansowanych projektów będzie realizowany w Polsce. PKN Orlen otrzyma 12,8 mln euro na utworzenie 5 stacji tankowania paliwem wodorowym w Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Warszawie i Pile.
— UE podtrzymuje swoje zobowiązanie do osiągnięcia dekarbonizacji sektora transportu i jest zdecydowana zapewnić lepszą infrastrukturę transportową dla wszystkich Europejczyków, bardziej ekologiczną i zrównoważoną — skomentował Dirk Beckers, dyrektor CINEA.
Czytaj też: 1,27 mld euro na polskie projekty transportowe z CEF