Port Gdynia gospodarzem Konferencji Portów Bałtyckich
Partnerem Strategicznym Baltic Ports Conference Gdynia jest Port Gdynia. Tegoroczna edycja Konferencji Portów Bałtyckich porusza wiele zagadnień, które są obecnie istotne dla sektora morskiego w Europie i w regionie Morza Bałtyckiego.

Zmieniająca się mapa geopolityczna Europy i krajów bałtyckich oraz pytanie, jaki kształt przybierze w najbliższej przyszłości, będą jednym z głównych punktów tegorocznej dyskusji. Ostatnie zmiany geopolityczne wpływają na przyszłość łańcuchów logistycznych w regionie Morza Bałtyckiego i poza nim. Wojna na Ukrainie, związane z nią sankcje gospodarcze i szeroko komentowana transformacja energetyczna, wszystko to może na nowo zdefiniować rolę portów bałtyckich jako strategicznych aktywów Unii Europejskiej.
Wyzwania i konsekwencje tych zmian dla rynku to kolejny temat do zgłębienia podczas tegorocznej imprezy. Uczestnicy poruszą szeroki zakres tematów, od analizy niedawnej sytuacji i przyszłych perspektyw gospodarki i handlu w regionie Morza Bałtyckiego po przegląd zachodnich sankcji nałożonych na Rosję i ich główne konsekwencje dla sektora transportowego w Europie, co pozwoli na zdobycie szerszego spojrzenia na sytuację i przygotowanie się na to, co przyniesie przyszłość.
Oczywiście zmiany geopolityczne nie są jedynym wyzwaniem, przed którym stoi obecnie cały przemysł portowy i morski. Wysiłki Europy na rzecz zwalczania emisji gazów cieplarnianych są jednym z istotnych punktów polityki Unii Europejskiej. Te działania, choć godne pochwały, wymagają starannego rozważenia i przygotowania.
Podczas Konferencji Portów Bałtyckich 2022 zostanie postawione i przedyskutowane trudne pytanie, czy cele wyznaczone przez Europejski Zielony Ład pozostają możliwe do osiągnięcia w określonych ramach czasowych, zwłaszcza w kontekście paliw kopalnych kontra zielona energia w czasach kryzysu. Każde wyzwanie to także szansa, dlatego też eksperci będą również próbowali odgadnąć, na jakich nowych modelach biznesowych i źródłach przychodów porty powinny się skoncentrować w oczekiwaniu na planowaną transformację energetyczną.
Uczestnicy będą mieli również okazję dowiedzieć się więcej o inwestycjach energetycznych w portach i terminalach, które oferują największy potencjał i możliwości utrzymania konkurencyjności w nadchodzących dziesięcioleciach. Tegoroczna edycja oferuje szerokie spektrum prezentacji eksperckich i paneli dyskusyjnych, w których wystąpią prelegenci reprezentujący wiele portów bałtyckich, zarówno regionalne, jak i europejskie organizacje morskie, instytucje finansowe oraz czołowe grono ekspertów.
W programie nie zabrakło również dodatkowych zajęć przygotowanych wspólnie z tegorocznym gospodarzem, Zarządem Morskiego Portu Gdynia S.A, pozwalających na nawiązanie kontaktów i zwiedzenia portu od strony wody podczas wycieczki statkiem.
Konferencja ma szczególny wymiar ze względu na obchodzony w tym roku Jubileusz 100-lecia Portu Gdynia, pierwszego polskiego portu morskiego, którego powstanie miało nieoceniony wpływ na rozwój miasta, regionu i polskiej gospodarki morskiej.