Metrans rozbudował połączenia intermodalne między Bałtykiem a Turcją
Należący do grupy Hamburger Hafen und Logistik AG’s (HHLA) operator logistyczny Metrans uruchomił nowe regularne usługi intermodalne łączące rejon Morza Bałtyckiego, Europę Środkową i Turcję. Pociągi tego operatora dojeżdżają obecnie również do Portu Gdańsk.

Od września 2022 pociągi Metrans kursują miedzy należącym do tej firmy terminalem w Ostrawie a DCT Gdańsk. Po drodze składy mają postój w terminalu w Dąbrowie Górniczej. Miedzy Czechami a polskim portem Metrans uruchamia 3 pary pociągów tygodniowo.
— Umożliwiamy naszym klientom w Europie Środkowo-Wschodniej regularne przewozy z i do portu Gdańsk. To długo oczekiwane połączenie, które daje nowe możliwości rynkowi. Jak można oczekiwać od Metrans, jest to nowatorskie i zrównoważone rozwiązanie: składy całopociągowe między Gdańskiem a Ostrawą mają zoptymalizowaną długość, która może osiągnąć nawet 750 metrów. Zwiększa to pojemność pojedynczego pociągu do 112 standardowych kontenerów i pomaga zużywać mniej energii na przewiezienie ładunku — skomentował Peter Kiss, prezes zarządu grupy Metrans.
Pociągi do Turcji
Kolejna nowość w sieci połączeń intermodalnych tego operator to regularne między terminalem Metrans w Dunajskiej Stredzie na Słowacji a suchym portem Halkali obok Stambułu. Połączenie to uruchomiono we współpracy z tureckim operatorem Omsan Logistics oraz firmą Oyak. Pierwszy pociąg ze słowackiego hubu w kierunku Turcji wyruszył 3 września. Nowe połączenie pozwoli przenieść część ładunków transportowanych między UE a Turcją z samochodów na pociągi. Tym samym grupa HHLA kontynuuje działania na rzecz zrównoważonej logistyki. W ostatnich latach dynamicznie rozwija się wymiana handlowa miedzy Turcją a Unią Europejską, co oznacza że ten kierunek ma duże perspektywy dla rozwoju usług intermodalnych. Dzięki uruchomieniu nowych połączeń, Metrans umożliwia obecnie przewożenie kontenerów między Bałtykiem a Bosforem. To kolejny krok w rozwoju sieci usług intermodalnych czeskiego operatora w Europie Środkowej i Wschodniej. W zeszłym roku Metrans przejął terminal CL Europort w Małaszewiczach, tym samym operator ten wzbogacił się o kolejny hub w strategicznej lokalizacji na Nowym Jedwabnym Szlaku.
Czytaj też: Metrans zrealizował transport kontenerów z Małaszewicz do Serbii
— Nowe relacje dobrze wpisują się w filozofię naszej dynamicznej grupy. Łączymy coraz większą liczbę portów z naszymi strategicznie rozmieszczonymi terminalami – hubami w celu przeładunku kontenerów w całej Europie. Więcej relacji to bardziej atrakcyjna obsługa dla naszych klientów, zarówno operacyjnie, jak i kosztowo — komentuje Peter Kiss.

Przedstawiciele grupy Metrans będą prelegentami konferencji „INTERMODAL IN POLAND 2022”. Agenda wydarzenia, informacje organizacyjne i rejestracja uczestnictwa dostępne są na stronie: https://intermodalinpoland.eu/janow-podlaski-malaszewicze-2022/