Ile zbóż eksportuje Ukraina?
Od stycznia do końca lipca Ukraina zdołała wyeksportować 9,95 mln ton zbóż. Jest to o 17% mniej niż w ubiegłym roku, poinformowała agencja Interfax. Z powodu działań wojennych i częściowej blokady portów do eksportu wykorzystywane są obecnie wszystkie dostępne środki transportu lądowego i morskiego. Pomimo ponownego uruchomienia wywozu płodów rolnych z ukraińskich portów, eksport tego kraju obecnie jest znacząco niższy niż rok temu.
W marcu br. tuż po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i zablokowaniu jej portów morskich szacowano, że w ukraińskich elewatorach przechowywanych było 20 mln ton ziaren. Blokada eksportu zbóż groziła katastrofalnym głodem w wielu krajach. Pod koniec lipca po zawarcia porozumienia między Ukrainą, ONZ, Turcją i Rosją udało się częściowo przywrócić przeładunki w czarnomorskich portach. Od 22 lipca do 20 sierpnia z ukraińskich portów wysłano statkami 630 tysięcy ton zbóż na eksport.
Równocześnie od czasu wybuchu wojny ukraińska branża logistyczna intensywnie pracuje nad uruchomieniem nowych dróg dla transportu płodów rolnych. Wykorzystywane w tym celu są transport kolejowy, drogowy i wodny śródlądowy. Tylko w lipcu br. Koleje Ukraińskie przewiozły 1,2 mln ton ziaren. Ogółem przez pierwsze 7 miesięcy 2022 r. Ukraina zdołała wyeksportować blisko 10 mln ton zbóż, co oznacza spadek o 17% rdr. Jest to niewielkie zmniejszenie eksportu biorąc pod uwagę trwającą wojnę i skalę zniszczeń infrastruktury. Komisja Europejska chwali kraje członkowskie w tym Polskę za usprawnienie odpraw na przejściach granicznych i uruchomienie tzw. „Korytarzy Solidarności”.
— 10 mln ton zbóż i ziaren roślin oleistych zostało wywiezionych z Ukrainy. Szybka implementacja naszych Korytarzy Solidarności przyspieszyła ten eksport. Ukraina jest spichlerzem świata. Robimy wszystko co możemy, by dowieźć to cenne ziarno tam gdzie jest potrzebne — napisała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen na Twitterze.
Von der Leyen nie wyjaśnia jednak jakimi szlakami ani środkami transportu udało się wywieźć tak dużo cenny płodów rolnych ani też w jakim okresie. Ukraińskie Ministerstwo Polityki Rolnej cytowane przez Reutera poinformowało, że od 1 lipca do 15 sierpnia nasz wschodni sąsiad wyeksportował 2,65 mln ton zbóż, a to oznacza niestety duży, bo aż 46-procentowy spadek w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Przez pierwsze 2 tygodnie sierpnia Ukraina wyeksportowała 948,000 t ziaren podczas gdy rok temu 1,88 mln t. Dane te wskazują zatem, że duża część spośród tych 10 mln ton, o których wspominała przewodnicząca KE wywieziona została z Ukrainy w styczniu i lutym przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji.
O skutkach wojny w Ukrainie na sytuację branży logistycznej w tym kraju jak i państwach sąsiednich debatować będą uczestnicy konferencji „INTERMODAL IN POLAND 2022”. Program wydarzenia, rejestracja uczestnictwa oraz informacje organizacyjne dostępne są na stronie: https://intermodalinpoland.eu/janow-podlaski-malaszewicze-2022/