Chińsko – litewski spór dyplomatyczny bez wpływu na przewozy kolejowe na NJS
Chiny ograniczyły współpracę z Litwą w zakresie międzynarodowego transportu po wizycie przedstawicieli litewskich władz na Tajwanie. Spory dyplomatyczne nie mają jednak wpływu na funkcjonowanie kolejowego Jedwabnego Szlaku. Pociągi między Chinami a Europą jeżdżą bez przeszkód.

Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych ogłosiło 12 sierpnia objęcie sankcjami Agne Vaiciukeviciute, minister transportu i komunikacji Republiki Litewskiej, po tym jak wzięła udział w oficjalnej wizycie na Tajwanie, który władze w Pekinie uznają za „zbuntowaną prowincję”. Zawieszenie współpracy z litewską minister utrudni współpracę tych państw w kwestii transportu i logistyki. To kolejny element konfliktu dyplomatycznego Litwy i Chin, który rozpoczął się w listopadzie ubr. po otwarciu we Wilnie oficjalnego przedstawicielstwa Tajwanu. Chińczycy wstrzymali wówczas przeładunki na Litwie międzynarodowych pociągów kontenerowych wysyłanych z Chin do Europy. LTG Cargo uruchomiła połączenie z Małaszewicz do Kowna, aby obsłużyć ładunki wysyłane pociągami na Nowym Jedwabnym Szlaku.
Czytaj też: LTG Cargo uruchomiła połączenie Kowno – Małaszewicze
W wyniku chińskich sankcji gospodarczych na Litwę eksport z tego kraju do Chin spadł niemal do zera. Równocześnie Litwa chce rozwinąć współpracę gospodarczą z Tajwanem w dziedzinach takich jak żegluga czy lotnictwo. Vaiciukeviciute odbyła na Tajwanie 14 spotkań z przedstawicielami tamtejszych przedsiębiorstw. We wrześniu Litwa chce otworzyć swoje przedstawicielstwo w Tajpej.
Spór polityczny miedzy Chinami a Litwą nie ma wpływu na działalność firm logistycznych i przewozy kolejowe na NJS. Pociągi z chińskimi towarami do Kaliningradu przejeżdżają przez Litwę. Również pociągi do Polski jeżdżą bez przeszkód.
Litewska branża logistyczna w ostatnich miesiącach szuka nowych rynków i przebudowuje łańcuchy dostaw, których funkcjonowanie stało się utrudnione nie tylko z powodu sporów z Chinami, ale też unijnych sankcji na Rosję i Białoruś. Rząd Litwy liczy na rozwój współpracy gospodarczej z Polską. O tych planach i perspektywach debatować będą uczestnicy konferencji „INTERMODAL IN POLAND 2022” w Janowie Podlaskim. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele Kolei Litewskich. Agenda wydarzenia i informacje organizacyjne dostępne są na stronie: https://intermodalinpoland.eu/janow-podlaski-malaszewicze-2022/