Rail Cargo Group rozbudowuje połączenia intermodalne UE-Turcja
Rail Cargo Group, austriacki operator kolejowych przewozów towarowych, kontynuuje rozwój swojej sieci intermodalnej w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej. Przewoźnik uruchomił trzy nowe połączenia towarowe między Turcją a państwami członkowskimi UE. Ponadto zwiększył liczbę przejazdów pociągów na trasie ze Stambułu do Rumunii.
Nowe połączenia, które uruchomił Rail Cargo Group (RCG), obejmują Niemcy i Słowację. Od lipca 2022 roku austriacki przewoźnik oferuje bezpośrednie połączenia kolejowe między kluczowymi ośrodkami gospodarczymi Europy Zachodniej i Południowo-Wschodniej, w szczególności z Giengen na wschodzie Badenii-Wirtembergii w Niemczech do Cerkezköy, około 80 kilometrów na zachód od Stambułu. Pociąg kursuje dwa razy w tygodniu w każdym kierunku.
Pociąg kontenerowy Rail Cargo
Kolejną nowością ze strony RCG są dwa kolejowe połączenia towarowe TransFER do Słowacji. Oba połączenia zostały przygotowane tak, aby stać się usługą tranzytową między Turcją a Europą Środkową, a także zastąpić połączenie z Sopron na Węgrzech do Stambułu. Pociągi na trasie Bratysława – Stambuł kursują raz w tygodniu przez Węgry, Rumunię i Bułgarię, łączą też Słowację z europejską częścią Turcji. Połączenie Bratysława – Köseköy jest dostępne dwa razy w tygodniu w każdą stronę. Turecki terminal znajduje się po azjatyckiej stronie kraju, ponad 110 kilometrów na wschód od centrum Stambułu. Jest to preferowany „suchy port” w przypadku przewozów ładunków z Chin do Europy korytarzem środkowym.
Trzecią nowością RCG jest zwiększenie liczby pociągów w obie strony na trasie Stambuł – Curtici, która łączy Turcję i Rumunię. Przejazd pociągu między tymi terminalami trwa zaledwie 72 godziny. W lipcu 2022 roku przewoźnik dodał tu trzecią parę pociągów tygodniowo. Swoją decyzję tłumaczył rosnącą popularnością korytarza środkowego dla dostaw między Chinami a Unią Europejską. „Stambuł jest znaczącym węzłem towarowym na Nowym Jedwabnym Szlaku dla transportu między Europą a Azją, łączącym zachodnioeuropejskie ośrodki gospodarcze z krajami Europy Południowej i Południowo-Wschodniej” – stwierdził RCG.