Przyszłość globalnych łańcuchów dostaw i polskiej branży logistycznej najważniejszymi tematami „INTERMODAL IN POLAND 2022”
Konferencja „INTERMODAL IN POLAND 2022” będzie okazją do rozmowy o najważniejszych wyzwaniach dla branży logistycznej jakie przyniosła pandemia, konflikty wojenne czy kryzys klimatyczny. Z uwagi na odbywające się 30 września międzyuczelniane inauguracje roku akademickiego oraz inne czynniki, organizatorzy zdecydowali się na zmianę terminu konferencji na 27-29 września, aby wszyscy zaproszeni eksperci mogli wziąć udział w wydarzeniu. Pełny program konferencji opublikowany już został w języku polskim i angielskim na stronie: https://intermodalinpoland.eu/
Wojna w Ukrainie ma złożony wpływ na branżę logistyczną w Europie. Dużym wyzwaniem jest budowa nowych kanałow dla eksportu i importu Ukrainy, w tym kwestia wywozu zbóż i innych strategicznych ładunków. Konflikt zbrojny oraz sankcje spowodowały też duże zmiany na Nowym Jedwabnym Szlaku. Zmieniła się także rola Polski na logistycznej mapie Europy, która jest obecnie krajem przyfrontowym. O skutkach tych wszystkich problemów i wyzwań będą debatować eksperci, przedstawiciele branży logistycznej i administracji publicznej we wtorek 27 września. Tego samego dnia odbędzie się debata o roli portów morskich jako kluczowym ogniwie w łańcuchach logistycznych.
Drugiego dnia konferencji, 28 września odbędzie się debata o polsko — litewskiej współpracy na korytarzach transportowych. Litwa jest krajem, który ze względu na wojnę w Ukrainie oraz konflikty dyplomatyczne między Unią Europejską a Białorusią i Rosją musi przemodelować swoje łańcuchy logistyczne, a przedsiębiorcy z tego kraju nawiązują nowe relacje biznesowe z polskimi firmami.
Kolejnym tematem, który będzie omówiony są administracyjno-prawne i ekonomiczne bariery utrudniające zmianę modalności w transporcie towarowym w kierunku bezemisyjnych gałęzi takich jak koleje i przewozy intermodalne. Na ile za deklarowaną przez przywódców Europy chęcią zmiany w transporcie w kierunku zrównoważonego rozwoju, idą realne działania? Na to pytanie odpowiedzą uczestnicy konferencji.
Podsumowaniem wydarzenia będzie debata o przyszłości globalnych łańcuchów dostaw. Już okres pandemii obfitował w liczne analizy przewidujące odwrócenie trendów globalizacji i przeniesienie części produkcji przemysłowej do Europy i jej bliższego otoczenia. Wojna w Ukrainie i kryzys paliwowy, a także problemy z dostawami półprzewodników, czy strategicznych surowców to nowe wyzwania dla przemysłu i przedsiębiorstw logistycznych dodatkowo nakładające się na politykę dekarbonizacji gospodarki. Jak będzie wyglądać logistyka przyszłości? Na to pytanie będziemy szukać odpowiedzi 28 września.
Oprócz debat i paneli prezentacji uczestnicy „INTERMODAL IN POLAND 2022” będą mogli wziąć udział w wizycie studyjnej w terminalach logistycznych Rejonu Przeładunkowego Małaszewicze — Terespol.
Agenda wydarzenia, rejestracja uczestnictwa oraz informacje organizacyjne dostępne są na stronie https://intermodalinpoland.eu/janow-podlaski-malaszewicze-2022f/