Terminal CTA w Hamburgu otrzymał certyfikat neutralności klimatycznej
Terminal Kontenerowy Altenwerder (CTA) ponownie otrzymał certyfikat TÜV NORD potwierdzający neutralność klimatyczną działalności. Zarządzająca tym obiektem spółka Hamburger Hafen und Logistik (HHLA) jest jednym z pionierów bezemisyjnych łańcuchów logistycznych w Europie.

Terminal CTA otrzymał certyfikat neutralności klimatycznej w 2019 r. Od stycznia do grudnia 2021 emisje CO2 związane z pracami przeładunkowymi i innymi formami działalności na tym obiekcie zmniejszyły się o 26,3% co jest wynikiem zastępowania urządzeń z napędem dieslowskim maszynami elektrycznymi. W ubiegłym roku na hamburskim terminalu zaczęły pracę elektryczne pojazdy autonomiczne (AGV). Obecnie 90% takich pojazdów na CTA korzysta z zielonej energii. W przyszłym roku AGV zostaną wyposażone w nowe baterie litowo — jonowe z opcją szybkiego ładowania. Również 14 suwnic nabrzeżowych i 52 suwnice bramowe mają napęd elektryczny.
— Odnowiona certyfikacja CTA po raz kolejny potwierdza innowacyjność tego terminala. Chociaż w tym roku obchodzimy już 20-lecie CTA, jesteśmy bardzo dumni, że terminal od 2002 roku jest uważany za pioniera innowacji i zrównoważonego rozwoju w sektorze i jest stale rozwijany. Nasza doskonałość technologiczna i wydajność procesów umożliwiają neutralną dla klimatu obsługę kontenerów, a tym samym zbliżamy się do naszego celu, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w całej Grupie do 2040 r. — zapowiedziała Angela Titzrath, prezes HHLA.
Bezemisyjne przewozy
Pozostałe emisje CO2 (11 tys. ton miesięcznie) są rekompensowane poprzez działania offsetowe zgodnie ze Złotym Standardem Dobrowolnej Redukcji Emisji. HHLA planuje wdrożyć podobne bezemisyjne standardy na pozostałych swoich terminalach morskich. Ponadto jej spółka córka — Metrans rozpoczął oferowanie bezemisyjnych przewozów intermodalnych od drzwi do drzwi. Pociągi tego przewoźnika korzystają z zielonej energii, co jest potwierdzone certyfikatem TÜV. Niedawno flota Metrans na Węgrzech została powiększona o 4 nowe elektryczne samochody ciężarowe, co pozwala oferować bezemisyjne przewozy na pierwszej i ostatniej mili. Spółka umożliwia swoim klientom od 2019 r. pozyskanie certyfikatów poświadczających, że proces przeładunku i przewozu kontenera odbył się bez emisji gazów cieplarnianych.
Czytaj też: Metrans wprowadzi elektryczną ciężarówkę do przewozów kontenerów na Węgrzech