Port Morza Północnego uruchomi ogólnodostępną sieć wodorową
Dwie europejskie firmy zajmujące się infrastrukturą energetyczną, Gasunie i Fluxys, wspólnie pracują nad budową ogólnodostępnej sieci wodorowej w Porcie Morza Północnego, który dostarczy innowacyjne paliwo klientom w Belgii i Holandii. Oczekuje się, że transgraniczna infrastruktura zostanie uruchomiona najwcześniej w 2026 r.

W najbliższych latach Gasunie i Fluxys stworzą dobrze rozwiniętą infrastrukturę wodorową na terenie Portu Morza Północnego. Będzie on dostarczać wodór firmom w 60-kilometrowym obszarze transgranicznym portu: od Vlissingen i Terneuzen w Holandii po Gandawę w Belgii. W tym celu Gasunie, Fluxys i North Sea Port zawarły we wtorek 17 maja stosowną umowę.
„Współpracując ściśle z przemysłem, Fluxys i Gasunie przygotowują się do budowy ogólnodostępnej sieci wodorowej po obu stronach granicy. Połączenie z infrastrukturą jest otwarte dla każdej firmy. Celem jest uruchomienie sieci do 2026 r., a następnie połączenie ich ze sobą na granicy. Będzie to oznaczać powstanie jednej z pierwszych otwartych, transgranicznych infrastruktur wodorowych w Europie” – stwierdził North Sea Port Authority.
Zgodnie z ustaleniami połączenie między dwiema sieciami wodorowymi będzie miało miejsce w Sas van Gent w Holandii i Zelzate w Belgii, gdzie gaz ziemny już dziś przepływa między tymi dwoma krajami. Rurociągi do sieci wodorowej będą zlokalizowane głównie wzdłuż istniejących tras rurociągów w celu zminimalizowania wpływu na otaczające obszary.
Warto zauważyć, że Port Morza Północnego jest największym hubem wodorowym w krajach Beneluksu. 580 000 ton wodoru jest produkowanych i zużywanych rocznie przez firmy na terenie portu. Zapotrzebowanie na wodór w porcie podwoi się do 2050 roku, kiedy stanie się w pełni zrównoważony.