Konecranes odczuwa skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę
Fiński producent urządzeń dźwigowych Konecranes zmaga się z negatywnymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę. Firma została zmuszona do zamknięcia zakładu produkcyjnego na Ukrainie. Ponadto zaplanowała stopniowe wycofywanie się z rynku rosyjskiego w związku z sankcjami UE wobec tego państwa.

Wraz z początkiem działań wojennych na Ukrainie spowodowanych rosyjską agresją militarną, Konecranes zamknął swoją fabrykę żurawi i komponentów w Zaporożu, w południowo-wschodniej części Ukrainy, gdzie pracuje ponad 400 pracowników. „Ich bezpieczeństwo i dobre samopoczucie są priorytetem numer jeden dla Konecranes jako firmy, a społeczność Konecranes wspiera ich i ich rodaków poprzez działania lokalne i globalne. Konecranes wspierał swoich pracowników i ich rodziny mieszkające na Ukrainie przez całą wojnę i nadal wypłaca pensje ukraińskim pracownikom” – poinformowała fińska firma.
W związku z zamknięciem fabryki w Zaporożu Konecranes przekierował planowaną produkcję do innych zakładów produkcyjnych. Ukraiński zakład był jedną z fabryk dostarczających wyposażenie przemysłowe do elementów suwnic oraz jednostką produkcyjną suwnic dla dostaw do Europy Wschodniej. Wykorzystano go również do zwiększenia wydajności przy dostawach dźwigów firmy w Europie Zachodniej, a mianowicie do produkcji dużych konstrukcji stalowych. Konecranes był zmuszony także do odpisu aktualizującego wszystkie aktywa związane z Ukrainą, w tym zapasy i należności, w pierwszym kwartale bieżącego roku na kwotę około 8 mln euro.
Wycofanie się z Rosji
Oprócz zamknięcia ukraińskiego zakładu produkcyjnego Konecranes zdecydował się również na wycofanie się z rynku rosyjskiego ze względu na sankcje UE nałożone na to państwo. „Ograniczanie działalności w Rosji będzie stopniowe i będzie odbywać się zgodnie z lokalnymi przepisami i regulacjami, a bezpieczeństwo i dobre samopoczucie naszych rosyjskich pracowników będą traktowane priorytetowo” — określiła firma. Według danych z 2021 r. Konecranes sprzedał swój sprzęt w Rosji za łączną kwotę 55 mln euro.
W wyniku tej decyzji w pierwszym kwartale br. Konecranes spisał zamówienia z Rosji na kwotę 79 mln euro i anulował sprzedaż do Rosji za 32 mln euro, ponieważ projekty te zostały wstrzymane. Zamówienia zostały zaksięgowane, a przychody z projektu rozpoznane przed 2022 rokiem. Wpływ anulowanej sprzedaży na zysk operacyjny w pierwszym kwartale to minus około 39 mln euro.
Łącznie w pierwszym kwartale negatywny wpływ anulowanej sprzedaży do Rosji oraz odpisów aktualizujących aktywa na Ukrainie wynosi 44 mln euro na EBITA i 47 mln euro na zysk operacyjny. Pełna kwota zostanie uwzględniona w korektach.