Nowe kanały eksportu i importu tematem Spotkania Biznesowego Polska — Ukraina
Wojna w Ukrainie spowodowała załamanie dotychczasowych łańcuchów dostaw dla ukraińskiego eksportu. Branża logistyczna poszukuje nowych dróg dla handlu zagranicznego tego kraju. O tym jakie możliwości oferuje polski sektor transporty i Port Gdańsk będziemy debatować podczas „Spotkania Biznesowego Polska — Ukraina”, które będzie unikatową okazją nawiązania nowych relacji gospodarczych między przedsiębiorstwami z tych krajów.

W wyniku inwazji Rosji na Ukrainę przerwane zostały łańcuchy logistyczne, z których korzystały ukraińskie przedsiębiorstwa. W szczególnie trudnej sytuacji znaleźli się eksporterzy zbóż, ale również i producenci wyrobów hutniczych, maszyn i innych kategorii produktów. Dużym problemem dla branży logistycznej w regionie jest blokada ukraińskich portów. Powoduje to konieczność budowy nowych kanałów dla eksportu i importu. Polska ze względu na swe położenie i infrastrukturę może odegrać istotną rolę w przywróceniu funkcjonowania łańcuchów dostaw..
Kluczowym warunkiem dla odbudowy łańcuchów logistycznych będzie współpraca przewoźników kolejowych i drogowych z Polski i Ukrainy, terminali przeładunkowych na granicy i na styku linii o rozstawie 1520 i 1435 mm a także Portu Gdańsk, który może pełnić dla ukraińskich producentów rolę „okna na świat”. Już teraz widzimy większe zainteresowanie przeładunkami w polskich terminalach morskich i lądowych.
W odpowiedzi na nowe wyzwania dla branży logistycznej zapraszamy do udziału w konferencji „Spotkanie Biznesowe Polska — Ukraina” realizowanej w ramach cyklu „Intermodal in Poland”. Wydarzenie skierowane jest do przedstawicieli firm z branży logistycznej: spedytorów, przewoźników, operatorów logistycznych, portów i terminali a także do przedstawicieli administracji oraz służb. Jego celem jest nawiązanie kontaktów biznesowych pomiędzy partnerami polskimi i ukraińskimi w celu zorganizowania eksportu towarów z Ukrainy oraz importu materiałów i urządzeń niezbędnych do odbudowy ukraińskiej infrastruktury i gospodarki.
Uczestnicy spotkania oprócz udziału w debatach i rozmowa biznesowych będą mogli także wziąć udział w wizycie studyjnej w Porcie Gdańsk, który jest największym hubem logistycznym w rejonie południowego Bałtyku i odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu ciągłości łańcuchów dostaw podczas kryzysu spowodowanego wojną w Ukrainie. Będzie do doskonała okazja do zapoznania się z możliwościami Portu i jego zaplecza dla uruchomienia nowych usług logistycznych.
„Spotkanie Biznesowe Polska — Ukraina” odbędzie się 26 — 27 maja w Gdańsku.
Informacje organizacyjne oraz rejestracja uczestnictwa dostępne są na tej stronie: https://intermodalinpoland.eu/gdansk-2022/
więcej informacji: biuro@intermodalinpoland.eu