HHLA poprawiła wyniki w 2021 roku
Pomimo skutków pandemii koronawirusa na globalne łańcuchy dostaw spółka Hamburger Hafen and Logistik AG (HHLA) zanotowała pozytywne wyniki finansowe w 2021 r. Przychody grupy wzrosły o 12,7% do poziomu 1,46 mld euro a wynik operacyjny EBIT wzrósł o 84,7% i wyniósł 228,2 mln euro. Przeładunki w terminalach HHLA wyniosły w ubiegłym roku 6,94 mln TEU (wzrost o 2,5% rok do roku), przewozy wyniosły 1,69 mln TEU (wzrost o 10%).

— Jako firma logistyczna jesteśmy przyzwyczajeni do radzenia sobie z nietypowymi wyzwaniami. W ciągu ostatnich dwóch lat pandemia wymagała od nas wiele, a teraz wojna na Ukrainie narusza prawo międzynarodowe. HHLA ma wystarczająco solidną sytuację finansową, aby nadal niezawodnie wypełniać swoje zobowiązania w zakresie dostaw w trudnych czasach. Nasze wyniki w minionym roku obrotowym są tego imponującym dowodem — skomentowała Angela Titzrath, przewodnicząca rady zarządzającej HHLA.
Segment logistyki portowej grupy wypracował 1,43 mld euro przychodu i 212 mln zysku (w 2020 r. było to 110 mln euro). Lepsze wyniki finansowe terminali były skutkiem dużego wzrostu przychodów z tytułu opłat za przechowywanie kontenerów na placach składowych, co było skutkiem zakłóceń w łańcuchach logistycznych. Większy wolumen przeładunków kontenerów był głównie wynikiem wzrostu przewozów na szlakach łączących Hamburg z Dalekim Wschodem i Ameryką Północną. Trzy terminale HHLA w niemieckim porcie przeładowały w ubiegłym roku o 2,2% więcej kontenerów niż rok w 2020 r.
Rosną przewozy kolejowe
Segment transportu kontenerowego, do którego należy przewoźnik Metrans odnotował wzrost liczby przewożonych jednostek o 10% (1,69 mln TEU) w porównaniu z 2020 rokiem. Jak podkreślono w komunikacie przewozy kolejowe rozwijały się lepiej niż drogowe i odnotowały wzrost o 12,8% rok do roku (1,37 mln TEU).
W br. duży wpływ na wyniki operacyjne będzie mieć wojna w Ukrainie. Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji wstrzymano pracę terminalu HHLA w Odessie. Obecnie trudno przewidzieć jak będzie się rozwijała sytuacja w Europie Wschodniej. — Można się też spodziewać, że konflikt rosyjsko-ukraiński będzie miał nieprzewidywalne konsekwencje dla gospodarki w Europie i poza nią, zwłaszcza w wyniku ogłoszonych sankcji i potencjalnego sprzeciwu wobec nich — napisano w komunikacie.