Kolej stabilizowała w 2021 r. wymianę towarową Chiny – Europa
Na trasie Chiny – Europa w 2021 r. uruchomiono 15 000 pociągów kontenerowych, co wzrost w porównaniu z 2020 r. o 22 proc. i ustanowienie kolejnego rekordu.

Dane te podał Wang Wenbin, rzecznik chińskiego MSZ, opierając się na statystykach China State Railway Group Co. Pociągi te przewiozły w ubiegłym roku towary w 1,46 miliona TEU, czyli o 29 procent więcej rok do roku.
Obecny rozkład operacyjny China-Europe Express obejmuje 78 linii, dzięki czemu towary docierają do 180 miast w 23 krajach europejskich. Transportuje się ponad 50 tys. rodzajów towarów. W ub.r. operator – CSRG – skoordynował otwarcie nowego kanału lądowo-morskiego w zachodnim regionie Chin, przewożąc towary w 570 tys. TEU przez cały rok, co stanowi wzrost o 57,5 proc. w skali roku.
Komentarze strony chińskiej
Wang powiedział, że system pociągów ekspresowych Chiny-Europa „otworzył drzwi do wzajemnej promocji podaży i popytu z uzupełniającymi się korzyściami”. Według niego, logistyczna sieć dystrybucji obejmuje obecnie cały kontynent euroazjatycki, dzięki czemu „bezprecedensowo wysoki jest entuzjazm uczestniczących krajów i regionów wzdłuż trasy Nowego Jedwabnego Szlaku”.
W obliczu zakłóceń globalnym łańcuchu dostaw, spowodowanych pandemią, pociągi towarowe Chiny-Europa stały się potężną „kotwicą stabilności”, która ma kluczowe znaczenie dla sprawnego funkcjonowania łańcuchów dostaw w Europie Środkowej i Azji Środkowej, a także zapewnia jeszcze jedną opcję dla przedsiębiorstw narażonych na rosnące koszty międzynarodowego frachtu morskiego i lotniczego, podkreślił Wang. Miesięcznie uruchamianych jest już ponad 1000 pociągów z Chin do Europy, co „skutecznie gwarantuje stabilność i płynny przepływ międzynarodowych łańcuchów dostaw”.
Pociągi bezpiecznie kursują
W mediach chińskich podkreśla się, że zamieszki w Kazachstanie nie wpływają negatywnie na ruch pociągów z Chin do Europy. „Biorąc pod uwagę znaczenie Kazachstanu dla chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku oraz importu energii, stabilność państwa Azji Środkowej stanowi dla Chin kwestię o wysokiej stawce, jest więc ważne, aby Chiny nie tylko zaoferowały Kazachstanowi niezbędne wsparcie, aby pomóc mu przywrócić porządek, ale także wykorzystały tę okazję do aktywnej koordynacji spraw bezpieczeństwa i stabilności z sąsiednimi krajami” – stwierdza w komentarzu własnym Global Times.
Według portalu, „kluczem do długoterminowego pokoju i stabilności w Kazachstanie jest pomoc temu krajowi w rozwiązaniu trudności gospodarczych poprzez poprawę łączności i inwestycji.Oczywiście wszystkie te środki opierają się na założeniu, że sytuacja w Kazachstanie musi zostać opanowana”.