Port Gandawa będzie produkował wodór z gazu ziemnego
Gandawa, wspólny port holendersko-belgijski, stanie się głównym ośrodkiem w Europie produkującym niskoemisyjny wodór z gazu ziemnego. Aby opracować odpowiednią technologię i wdrożyć ją na szeroką skalę, trzy firmy energetyczne połączyły siły. Nowy projekt ruszy w najbliższych latach.

Dwie europejskie firmy energetyczne, Engie i Equinor, wspólnie rozpoczęły studium wykonalności dotyczące technicznej i ekonomicznej przydatności lokalizacji zakładu produkującego wodór w Gandawie na terenie Portu Morza Północnego. Jest to część projektu H2BE, którego celem jest produkcja wodoru z gazu ziemnego przy użyciu technologii reformingu autotermicznego (ATR) w połączeniu z wychwytywaniem i składowaniem dwutlenku węgla (CCS). Takie połączenie pozwala na redukcję emisji CO2 o ponad 95%, co może stać się wielkim impulsem do rozpoczęcia produkcji wodoru na dużą skalę.
„Projekt H2BE wpisuje się w nasz strategiczny plan „Connect 2025”, ponieważ przyspieszy przejście na neutralność klimatyczną i rozwój wymaganej infrastruktury wodorowej i CO2 – powiedział Daan Schalck, dyrektor generalny North Sea Port.
Infrastruktura wodorowa
Ponadto projekt H2BE wymaga rozwoju infrastruktury do wychwytywania CO2 i transportu wodoru. Engie i Equinor planują przetransportować wychwycony CO2 w postaci płynnej i przechowywać go w miejscu pod Morzem Północnym w pobliżu Norwegii. Do 2025 r. planuje się wychwytywanie co najmniej 3 mln ton CO2 do późniejszego składowania i ponownego wykorzystania w Porcie Morza Północnego.
Aby dostarczać do klientów wodór produkowany w Porcie Morza Północnego, potrzebna jest również powiązana sieć. Dlatego Engie i Equinor nawiązały współpracę z Fluxys Belgium, niezależnym operatorem sieci przesyłowej gazu ziemnego w Belgii. Wprowadzając duże ilości na rynek, projekt H2BE może mieć znaczenie dla rozwoju otwartej infrastruktury wodorowej i CO2 Fluxys, łączącej podaż i popyt w klastrach przemysłowych w Belgii i krajach sąsiednich, głównie w Holandii. Wszyscy partnerzy chcą rozpocząć projekt w nadchodzących latach, aby przyczynić się do realizacji tymczasowego celu Belgii, jakim jest uczynienie jej gospodarki neutralną dla klimatu do 2030 roku.