Ermewa zmieniła właściciela
SNCF zakończyło proces sprzedaży spółki Ermewa, specjalizującej się w leasingu wagonów towarowych. Nowym właścicielem firmy jest konsorcjum DWS i Caisse de dépôt et placement du Québec (CDPQ).
Państwowe Koleje Francuskie SNCF sprzedały 100% udziałów w spółce Ermewa niemiecko — kanadyjskiemu konsorcjum. Zakończenie transakcji możliwe było po akceptacji ze strony ciał reprezentujących pracowników oraz organów regulacyjnych: Komisji Europejskiej i francuskiego Ministra Gospodarki, Finansów i Odbudowy. DWS i CDPQ nabyły po 50% udziałów z spółce.
Po zakończeniu transakcji Ermewa pozostanie partnerem biznesowym przewoźnika. Spółka ta posiada flotę liczącą ok 100 tys. pojazdów, w tym 42 tys. wagonów tradycyjnych i 60 tys. cystern, które są wykorzystywane przez ponad 1000 klientów w 80 krajach. Ermewa ma też 40 międzynarodowych biur.
—Sprzedaż Ermewy jest w pełni zgodna ze strategią Grupy SNCF, aby stać się światowym liderem w zakresie zrównoważonej mobilności pasażerskiej i przewozów towarów. Ermewa, która pozostaje ważnym partnerem handlowym SNCF, skorzysta ze wsparcia wieloletnich partnerów, zapewniających trwałą działalność firmy — powiedział Jean-Pierre Farandou, prezes zarządu SNCF.
Restrukturyzacja SNCF
SNCF w ostatnich miesiącach szukały możliwości pozyskania gotówki w celu spłaty części swojego wysokiego zadłużenia. W 2020 r. państwowe Koleje Francuskie odnotowały 3 mld euro straty. Dzięki sprzedaży Ermewy SNCF pozyska 3,2 mld euro, co obejmuje cenę otrzymaną za sprzedaż udziałów, doliczoną do długu własnego spółki, który przejmą jej nowi właściciele. W 2020 r. wszedł w życie zatwierdzony rządowy plan redukcji długu SNCF. Państwo francuskie zdecydowało się wykupić 25 mld euro długu Grupy, ale jednocześnie SNCF zobowiązane zostało do restrukturyzacji i sprzedaży części aktywów.
W ostatnich miesiącach Ermewa inwestowała w rozbudowę taboru intermodalnego. Wagony intermodalne dostarczane przez tę spółkę obsługują połączenia do dużych portów, takich jak Rijeka w Chorwacji i Koper w Słowenii. Platformy kontenerowe z logo Ermewa kursują również na trasach do Polski.
Czytaj też: Ermewa SA nieustannie inwestuje we flotę wagonów intermodalnych