UE i Ukraina stworzą wspólny obszar lotniczy
Unia Europejska i Ukraina podpisały kompleksową umowę o transporcie lotniczym, otwierającą drogę do utworzenia „wspólnego obszaru lotniczego” między UE a Ukrainą, opartego na wspólnych wysokich standardach w ważnych dziedzinach, takich jak bezpieczeństwo lotnicze, ochrona lotnictwa i zarządzanie ruchem lotniczym. Ułatwi ona dostęp do rynku i stworzy nowe możliwości dla konsumentów i linii lotniczych po obu stronach.

Ukraina jest dla UE coraz ważniejszym rynkiem lotniczym – w 2019 r. był to 13. co do wielkości rynek pozaunijny, z 9,8 mln pasażerów. W ostatnich latach transport lotniczy pasażerów, a także transport towarowy między Ukrainą a UE stale rósł. Tendencja ta została przerwana dopiero w czasie kryzysu związanego z COVID.
Podpisana umowa ma na celu stopniowe otwarcie rynków lotniczych obu stron i włączenie Ukrainy do szerszego wspólnego europejskiego obszaru lotniczego. Ukraina będzie w dalszym ciągu dostosowywać swoje ustawodawstwo do unijnych przepisów i norm lotniczych w takich dziedzinach jak bezpieczeństwo lotnicze, zarządzanie ruchem lotniczym, ochrona lotnictwa, środowisko, uregulowania gospodarcze, konkurencja, ochrona konsumentów i aspekty społeczne.
Komisja Europejska i Ukraina oczekują, że podpisana umowa przyniesie obu stronom nowe możliwości w zakresie transportu lotniczego, bardziej bezpośrednie połączenia i korzyści gospodarcze. Na mocy umowy:
- unijne i ukraińskie linie lotnicze będą mogły obsługiwać bezpośrednie loty między dowolnym miejscem w UE i dowolnym portem lotniczym na Ukrainie;
- wszystkie restrykcje i ograniczenia dotyczące lotów między Ukrainą a UE zostaną zniesione, a postanowienia dotyczące otwartej i uczciwej konkurencji zagwarantują równe warunki działania.
Wg KE, umowa ułatwi kontakty międzyludzkie oraz zwiększy możliwości handlowe i wymianę handlową między UE a Ukrainą. Przyczyni się również do wdrażania układu o stowarzyszeniu UE-Ukraina, a w szczególności budowania pogłębionej i kompleksowej strefy wolnego handlu.
Umowa musi jeszcze zostać ratyfikowana przez obie strony przed formalnym wejściem w życie, jednak zacznie obowiązywać już od dziś, dnia podpisania.
Źródło: KE