KE ogłosiła nabór wniosków o dofinansowanie z funduszu CEF
Komisja Europejska ogłosiła zaproszenia do składania wniosków w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (CEF). Dla branży transportowej dostępne jest 7 mld euro wsparcia na projekty, które przyczynią się do osiągnięcia celu Europejskiego Zielonego Ładu, jakim jest ograniczenie emisji z transportu o 90% do 2050 r.

— Wsparcie zaproszenia jest zgodne z wizją Komisji Europejskiej dotyczącą zrównoważonej, inteligentnej i odpornej mobilności. Gdy sektor wychodzi z pandemii COVID-19, musi lepiej odbudować się, korzystając z okazji do dalszego rozwoju zrównoważonych środków i technologii transportu oraz do pełnego wykorzystania możliwości oferowanych przez technologie cyfrowe — napisano w komunikacie.
Rozporządzenie Unii Europejskiej ustanawiające Instrument „Łącząc Europę” (CEF) na nową perspektywę finansową 2021-2027 weszło w życie 14 lipca. W dokumencie określono transport intermodalny jako jeden z priorytetów. W ramach funduszu CEF dofinansowane będą projekty modernizacji infrastruktury kolejowej, rozwój infrastruktury do ładowania i uzupełniania paliwa dla pojazdów o zerowej emisji oraz zwiększoną automatyzację w celu zwiększenia wydajności i bezpieczeństwa. Wspierana będzie modernizacja infrastruktury sieci TEN-T, inwestycje w systemy ERTMS, ITS, EMSWe.
Priorytet intermodalny
Pula 7 mld euro dotacji przewidzianych w obecnym naborze wniosków podzielona została na 3 priorytety. 5,175 mld euro przeznaczono na projekty infrastrukturalne dotyczące podstawowej i kompleksowej sieci TEN-T (kolej, śródlądowe drogi wodne, porty morskie i śródlądowe, drogi, terminale kolejowo-drogowe i multimodalne platformy logistyczne, multimodalne węzły pasażerskie, inteligentne i interoperacyjne aplikacje dla transportu, bezpieczne mobilność, odporność infrastruktury). 1,575 mld euro to kwota wsparcia dla na nowego instrumentu infrastruktury paliw alternatywnych wdrażanego w drodze zaproszenia kroczącego do 2023 r. (w tym infrastrukturę szybkiego ładowania energii elektrycznej i tankowania wodoru w sieci drogowej TEN-T). Natomiast 330 mln euro wyniosą dotacje na dostosowanie TEN-T do podwójnego zastosowania cywilno-obronnego.
O dofinansowanie mogą aplikować państwa członkowskie, organizacje międzynarodowe lub organy publiczne bądź prywatne z siedzibą w państwie członkowskim UE za zgodą zainteresowanego państwa członkowskiego.
Czytaj też: Transport intermodalny jednym z priorytetów funduszu CEF 2021-2027