Technologie robotyki w żegludze
Japońska linia żeglugowa MOL, współwłaściciel Ocean Network Express, planuje wdrożyć technologię robotów na swoich statkach. Urządzenia będą wykorzystywane w różnych obszarach działalności, od czasochłonnej pracy po autonomiczną nawigację. Technologia będzie dostarczana przez MELTIN, tokijską firmę badawczo-rozwojową.

Aby używać robotów w operacjach związanych z żeglugą, Mitsui O.S.K. Linie (MOL) podpisały memorandum o porozumieniu z MELTIN, japońską firmą, która koncentruje się na rozwoju tego rodzaju technologii. Zgodnie z nim MELTIN zbada opcje swoich robotów na statkach MOL-a. Obie firmy zamierzają wykorzystywać roboty do wykonywania różnego rodzaju prac, w tym np. prac wykonywanych w ekstremalnie wysokich i niskich temperaturach, a także stosować nawigację bezzałogową. Ponieważ MELTIN mogą być sterowane zdalnie, mogą zmniejszyć obciążenie marynarzy.

W marcu 2018 MELTIN zaprezentował swoją koncepcję robota o nazwie MELTANT-α. Android ma jedyną zrobotyzowaną rękę, która może odtworzyć prędkość ruchu ludzkiej ręki w rzeczywistym świecie i może podnieść przedmiot ważący do 4 kilogramów. Aby odpowiedzieć operatorowi, potrzebuje 0,02 sekundy. MELTIN wyposażył swojego robota w unikalne algorytmy sterowania, aby zapewnić precyzyjne i delikatne ruchy. Próby dowiodły, że robot jest w stanie utrzymać jajko bez rozbijania go i zrywać płatek kwiatu.