Maszyniści DB kontynuują strajk
Operatorzy logistyczni obawiają się dalszych utrudnień w przewozach towarowych w Europie z powodu kolejnego, czterodniowego strajku maszynistów w Niemczech. Protest dotknął pociągi pasażerskie i towarowe Deutsche Bahn.

T. Rohrbacher Wikimedia Commons
Członkowie Unii Niemieckich Maszynistów (GDL) rozpoczęli w sobotę kolejny strajk. DB ogłosiły, że protest obniży zdolności przewozowe pociągów towarowych o 25%, lecz przewozy ładunków będą kontynuowane.
— Po pierwszym strajku DB Cargo pracowało w rekordowym czasie, aby rozwiązać zaległości pociągów towarowych na swoich stacjach rozrządowych i ma teraz możliwości utrzymania pociągów w ruchu przez kilka następnych dni — ogłoszono w komunikacie DB.
DB Cargo zapowiedziało, że w trakcie strajku będzie współpracować z innymi przewoźnikami towarowymi w celu zapewnienia ciągłości dostaw. Problemy jednaką dotkną spedytorów w wielu krajach.
— Strajk w Niemczech utrudnia łańcuchy dostaw w UE. Wiele firm nie ma alternatywnego środka transportu. Europejska Rada Przewoźników rozważa zwrócenie się do UE o podjęcie działań, jeśli strajk będzie kontynuowany w przyszłym tygodniu — powiedział Godfried Smit, sekretarz generalny Europejskiej Rady Przewoźników.
Podczas poprzedniego strajku zatrzymano ponad 300 pociągów towarowych, co miało wpływ na przewozy ładunków w całej Europie. Po poprzednim proteście DB nie zgodziły się na wypłacenie 600 euro premii, co spowodowało że związek zawodowy maszynistów postanowił rozszerzyć strajk również o pociągi pasażerskie.
— Żądania GDL są proste, zrozumiałe i uzasadnione: wzrost wynagrodzeń o 3,2 procent w oparciu o model służby publicznej, ochrona emerytury zakładowej, premia koronawirusowa w wysokości 600 euro, poprawa godzin pracy i układy zbiorowe dla pracowników infrastruktury, dla sieci, stacji i serwisu oraz warsztatów — napisano w komunikacie GDL.