PITD opublikował raport o zarobkach kierowców
Polski Instytut Transportu Drogowego opublikował raport o zarobkach kierowców zawodowych w Polsce. Z najnowszych badań wynika, że pandemia u 1/3 kierowców zmniejszyła wysokość pensji. Jednakże od 2017 roku średnia pensja netto w 2020 roku wzrosła o 1179 zł.

W 2020 roku w badaniu przeprowadzonym przez PITD wzięło udziału 1200 kierowców, z czego 98% to mężczyźni. Jednak z roku na rok zwiększa się również liczba kobiet w tym zawodzie. Należy pamiętać, że na całkowite wynagrodzenie pracowników składa się również dieta i ryczałt. To potwierdziło ponad 60% ankietowanych. Grupa kierowców, która wzięła udział w badaniu pracuje głównie w ruchu międzynarodowym na terenie UE. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że coraz więcej zleceń realizowanych jest również poza krajami UE.
Najwięcej kierowców zarabia pomiędzy 6, a 7 tys. złotych netto. Blisko ¼ kierowców zarabia powyżej 7000 zł netto. To oznacza, że zarobki kierowców są dużo powyżej średniej krajowej. Warto zwrócić uwagę, że 93% z tych osób pracuje jednak w ruchu międzynarodowym.
Kierowcy najbardziej lubią swoją pracę za poznawanie nowych miejsc. Zwracają uwagę również na to, że jest „spokój”, „nie ma problemu z pracą na rynku”, czy po prostu “lubię jeździć ciężarówkami”.
Pracodawcy
W 2018 roku co 4 pracodawca twierdził, że ma problem z rotacją kierowców. W 2020 roku twierdzi już tak co 6 zatrudniający. Blisko 2 na 10 uważa, że ma rotację pracowników, chociaż nie przeszkadza to w bieżącym prowadzeniu działalności. Stanowi to jednak sygnał ostrzegawczy, a zwłaszcza, że na rynku od kilku lat mówi się już o braku pracowników.
Pracodawcy najczęściej szukają kierowców korzystając z serwisów internetowych. Co ciekawe jest to spadek o 12% w porównaniu z rokiem 2018. Za to ogłoszenia w prasie wzrosły dwukrotnie w przeciągu dwóch lat. Najwięcej pracodawców twierdzi, że czas na znalezienie kierowcy to najczęściej od 1 do 3 tygodni.
Wnioski
Raport odnosi się do szczególnego roku 2020. Aktualnie w drugim półroczu 2021 roku widać, że w branży nie ma spokoju. Zleceń jest coraz więcej, a przestrzeni ładunkowej coraz mniej. Stawki za transport są niestabilne, a w dodatku ciągła obawa co będzie z gospodarką za kilka miesięcy. Czy czeka nas kolejna fala lockdownów w Europie i na świecie? Jak to odbije się na stabilności zatrudnienia i wysokości zarobków, nie tylko kierowców, ale wszystkich pracowników branży TSL? Na te pytania Polski Instytut Transportu Drogowego postara się odpowiedzieć w kolejnych publikacjach.
Link do całości raportu o zarobkach kierowców – jest tutaj