PKP LHS chce kupić szerokotorowe wagony podkontenerowe
PKP LHS chce kupić 200 szerokotorowych wagonów serii Sggns przeznaczonych do przewozu kontenerów. Spółka ogłosiła zapytanie o informację cenową w tej sprawie.

PKP LHS zwróciło się do dostawców z zapytaniem o koszt dostawy czteroosiowych wagonów serii Sggns przeznaczonych do przewozu kontenerów o symbolach 1A, 1B, 1C. Wagony mogłyby być wykorzystywane w transporcie intermodalnym na szlaku Chiny — Polska. Niedawno PKP LHS zawarła umowę z China Railway International Multimodal Transport (CRIMT) na organizację międzynarodowego transportu multimodalnego na Nowym Jedwabnym Szlaku. Od 2020 szerokotorowe pociągi z transportem kontenerów docierają z Chin do położonego na końcu linii LHS Euroterminalu Sławków.
Zobacz także: PKP LHS operatorem połączeń transazjatyckich
Zgodnie z opublikowanym ogłoszeniem konstrukcja wagonów, które chce nabyć PKP LHS powinna odpowiadać przepisom UIC, TSI, AVV oraz krajowym PKP. Wagony będą eksploatowane w komunikacji krajowej oraz państw członkowskich OSZD z prędkością 100 km/h z pełnym obciążeniem przewidzianym dla tego rodzaju ruchu (24,0 lub 25,0 tony na oś) oraz z prędkością 120 km/h w stanie próżnym. Dostawca obowiązany będzie zarejestrować wagony zgodnie z obowiązującymi przepisami i dostarczać wagony już zarejestrowane.
W ubiegłym roku na nowej trasie z Chin do Sławkowa spółka PKP LHS uruchomiła 40 pociągów, przewożąc łącznie 3 060 TEU.