Laude inwestuje w usługi intermodalne we wschodniej Polsce
Spółka Laude Smart Intermodal rozpoczęła przebudowę terminalu intermodalnego w Zamościu. Od listopada obiekt ten posiada regularne połączenie z terminalem DCT Gdańsk. Laude liczy także na rozwój połączeń między Polską a Ukrainą.
Centrum Logistyczne Laude w Zamościu zlokalizowane jest przy szerokotorowej linii LHS. Obiekt ma bardo dobre połączenie z ukrainą, a także dostęp do linii kolejowych o rozstawie europejskim, co umożliwia realizowanie tu operacji przeładunkowych na styku linii 1520/1435 mm jak również przeładunki z kolei na transport drogowy.
Do niedawna terminal ten specjalizował się głownie w przeładunkach materiałów sypkich (w kontenerach 20-stopowych typu HTSYP) i produktów stalowych, które z Zamościa są ekspediowane do różnych kierunków w Polsce, a także w Niemczech, Czechach i Słowacji. Obiekt, który jest wyposażony w reachstackery i dwie suwnice obsługuje także przewozy intermodalne. Od kilku lat spółka organizuje regularne połączenia multimodalne między Polską, a Ukrainą Rosją i Mołdawią. 14 listopada ruszyło bezpośrednie połączenie Laude Smart Intermodal Zamość — DCT Gdańsk.
Laude planuje rozszerzenie działalność w zakresie transportu intermodalnego. Obecnie realizowana jest rozbudowa terminalu w Zamościu. W listopadzie wyłoniono wykonawcę (spółka Wojtal), która wybuduje nowy tor szeroki umożliwiający bezkolizyjne wprowadzanie składów kontenerowych na teren terminalu, wydłuży istniejące tory o rozstawie 1435 mm, zainstaluje nowe rozjazdy oraz wybuduje wjazd z wagą 60-tonową. Realizacja tej inwestycji ma się zakończyć w 2021 r.
Projekt Unijny
Laude jest także jednym z beneficjentów intermodalnego programu unijnego. W 2018 r. spółka podpisała umowę z Centrum Unijnych Projektów Transportowych na dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko trzech inwestycji: zakupu wagonów podkontenerowych, zakupu szerokotorowych wagonów podkontenerowych oraz zakupu lokomotyw. We wrześniu 2019 spółka otrzymała kredyt z Banku Ochrony Środowiska na zakup 3980 kontenerów, 44 platform wagonowych oraz 6 dźwigów do rozładunku. Laude podpisało też umowę z Moskiewskim Międzynarodowym Bankiem Współpracy Gospodarczej, dzięki której otrzyma 15,8 mln euro kredytu na sfinansowanie zakupu wagonów szerokotorowych. Spółka liczy na dalszy rozwój przewozów intermodalnych w kierunku wschodnim w tym wydłużenie połączenia DCT – Zamość na Ukrainę.
W grudniu 2019 Laude podpisało też umowę na dostawę wielosystemowej lokomotywy elektrycznej przeznaczonej do przewozów intermodalnych. W przetargu wybrano ofertę firmy Siemens (lokomotywa Vectron), a dostawa nowego pojazdu trakcyjnego zaplanowana jest na początek przyszłego roku. W mijającym roku Laude odebrała także 4 nowe sześcioosiowe lokomotywy elektryczne Newag Dragon 2 dostosowanych do przewozu ładunków ciężkich – zakup ten równiez został współfinansowany z środków unijnych.