Ruszyło postępowanie ws. terminalu kontenerowego w Świnoujściu
Zarząd Morskiego Portu Szczecin-Świnoujście szuka partnera, który będzie dzierżawcą działki, na której powstać ma głębokowodny terminal kontenerowy. Inwestycja realizowana będzie w formule partnerstwa publiczno – prywatnego.

ZMPSiŚ ogłosił postępowanie na wyłonienie podmiotu, który zawrze przedswstępną umowę zobowiązującą do korzystanie z przyszłej nieruchomości gruntowej, która powstanie w wyniku zalądowienia w granicach portu morskiego w Świnoujściu, przeznaczonej na prowadzenie terminalu kontenerowego. Oferty można składać do 9 listopada.
Koncepcja głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu opracowana została w 2017 r. Nowy port powstać ma w sąsiedztwie istniejącego gazoportu.
Nowy głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu ma pełnić funkcję hubu, będącego w stanie przyjmować największe kontenerowce jakie mogą wchodzić na Bałtyk. Nowy port powstać ma na wschód od gazoportu. Roczne zdolności przeładunkowe terminalu wynieść mają 2 mln TEU. Nowe nabrzeże ma mieć długość 1300 m i umożliwić jednoczesną obsługę trzech statków.
Koncepcja terminalu przewiduje budowę molo kontenerowego, falochronu i obrotnicy. Dzięki pogłębieniu podejścia do portu terminal będzie mógł przyjmować statki o zanurzeniu 15,5 m.
Dostęp kolejowy do terminalu przewidziano podwójnym torem dojazdowym o długości 3200 m, łączącym zmodernizowaną linię kolejową 401 (Świnoujście Port – Szczecin Dąbie). Planowana jest także budowa drogi dojazdowej o długości 2900 m łączącą terminal z projektowaną drogą ekspresową S3 w węźle Łunowo.