PKP Cargo i LTG Cargo zacieśniają współpracę
Dzisiaj w Wilnie została podpisana umowa o powołaniu przez PKP Cargo S.A. i LTG Cargo polsko-litewskiej spółki intermodalnej.
Zawarcie umowy miało miejsce podczas polsko-litewskiego szczytu rządowego. Kontrakt stanowi, że PKP Cargo i LTG Cargo Polska (spółka zależna LTG Cargo) utworzą spółkę celową, która będzie operatorem logistycznym zajmującym się obsługą ładunków przepływających na trasie Litwa-Polska-Europa Zachodnia. Chodzi więc nie tylko o samo przewiezienie towaru od terminala do terminala, ale także jego przeładunek, dostawę w ramach „ostatniej mili” oraz zadbanie o przetwarzanie dokumentów. Przy czym PKP CARGO uzyskało gwarancję obsługi przewozów oferowanych przez stronę litewską na odcinku polskim, a w perspektywie również możliwość obsługi odcinków zagranicznych.
Nowa spółka będzie operować na rynku intermodalnym, który jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się sektorem towarowych przewozów kolejowych. W PKP Cargo już teraz intermodal odpowiada za niemal 20 proc. pracy przewozowej, a pod względem masy jest to około 10 proc. ładunków. – Ta umowa to przykład realizacji strategii Grupy PKP Cargo. Dążymy do tego, aby z przewoźnika kolejowego przekształcić się w operatora logistycznego – mówi Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo S.A. – Chcemy też być coraz bardziej aktywnym podmiotem w naszej części Europy – dodaje Warsewicz.
Prezes wskazuje, że polsko-litewska spółka może realizować przewóz nie tylko kontenerów, ale także np. naczep samochodowych. – Takie pilotażowe przewozy naczep samochodowych na platformach kolejowych już zrealizowaliśmy i dały one zadowalające rezultaty. Klienci pytają o takie usługi, bo dla nich przewóz naczepy pociągiem zamiast ciężarówką jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem – wyjaśnia Czesław Warsewicz. Rocznie granicę polsko-litewską przekracza około 2,7 mln ciężarówek i przejęcie części tych ładunków przez kolej wpłynęłoby pozytywnie na bezpieczeństwo w transporcie i stan środowiska naturalnego w Polsce.
Kapitał zakładowy spółki to około 1,3 mln zł i każda ze stron będzie posiadać po 50 proc. udziałów w tym podmiocie. Aby spółka mogła zacząć działać operacyjnie potrzebna jest jeszcze zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Umowa PKP Cargo i LTG Cargo jest jednym z owoców listu intencyjnego, jaki został podpisany przez polskich i litewskich kolejarzy niemal równo dwa lata temu, 5 września 2018 r. Dotyczył on współpracy przy rozwijaniu przewozów kolejowych między Polską a Litwą.