Łotwa i Estonia przystąpią do Funduszu Trójmorza
Łotwa i Estonia zamierzają przystąpić do grona udziałowców Funduszu Trójmorza. W przyszłym tygodniu ma być podpisany akt notarialny w tej sprawie.
Trójmorze to inicjatywa 12 państw Europy Środkowo – Wschodniej, które są jednocześnie członkami Unii Europejskiej. Fundusz Trójmorza jest tworzony przez instytucje bankowe (obecnie Bank Gospodarstwa Krajowego i rumuński EximBank) które będą finansowa inwestycje w dziedzinie infrastruktury transportowe, energetyki i technologii cyfrowych.
— Przez kraje Inicjatywy Trójmorza przebiegają ważne szlaki handlowe, które mogą być motorem rozwoju, pod warunkiem, że będziemy mogli je połączyć odpowiednią infrastrukturą, której teraz brakuje. W Banku Gospodarstwa Krajowego zrodził się pomysł na utworzenie Funduszu Trójmorza. Przekonywaliśmy kolegów z innych instytucji finansowych do wspólnego działania i jednego głosu. Fundusz wspiera działania w sektorze energetycznym, cyfrowym i transportowym. W tych sektorach zapotrzebowanie na inwestycje szacowane jest na 600 mld zł. Obecnie nie mamy takich środków nawet w nowej perspektywie budżetowej UE. Stąd powstała inicjatywa Funduszu Trójmorza — powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego podczas Forum Ekonomicznego 2020
Szefowa BGK poinformowała również, że w przyszłym tygodniu do Funduszu Trójmorza przystąpią Estonia i Łotwa. Środki, którymi dysponuje Fundusz Odbudowy po pandemii również będą finansować inwestycje w regionie Trójmorza.
— Kryzys spowodowany pandemią spowodował zmianę w myśleniu o inwestycjach. W poprzednich latach w 12 państwach w tych trzech obszarach zainwestowano 80 mld euro. Mówiąc o stymulowaniu gospodarki trzeba myśleć aby łańcuchy dostaw i usług realizować w ramach 12 państw aby odbudować to co utraciliśmy w czasie pandemii. Prowadzimy rozmowy aby środki w ramach unijnej polityki spójności wspólnie rozdysponować. W ramach programu odbudowy Polska ma do dyspozycji 57 mld euro. Nie zapominamy tez o alternatywnych instrumentach jak EBI i EBOiR — skomentowała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.
Inwestycje w ramach Trójmorza są ważne nie tylko dla 12 krajów tworzących tę inicjatywę, ale także dla Białorusi, która buduje autostrady które będą łączyć się z Via Carpatia, jednym z sztandarowych projektów tej inicjatywy. — Również Finlandia, Estonia i Łotwa liczą że dzięki Via Carpatia będą mogły zdobyć dogodne połączenie z południową Europą. Turcja i kraje bałkańskie także kibicują temu projektowi. Droga ta jest też oczekiwana przez Ukrainę. Dzięki wsparciu tych państw, a także Niemiec uzyskaliśmy zgodę KE na wpisanie Via Carpatia do sieci TEN-T — powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury,