Europa i świat na ścieżce do odbudowy po kryzysie gospodarczym
Bezprecedensowa skala kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią COVID-19 powoduje konieczność poszukiwania nowych rozwiązań politycznych i gospodarczych. Europa odeszła od priorytetu oszczędności i fetyszyzacji długu na rzecz stymulowania rozwoju i utrzymania łańcuchów logistycznych – uważają paneliści Forum Ekonomicznego 2020, które odbywa się w Karpaczu.
Pandemia koronawirusa spowodowała kryzys widoczny w wielu obszarach, a jednym z największych wyzwań w lutym i marcu był brak zaufania pomiędzy firmami, konsumentami a sektorem publicznym. — To co się wydarzyło w II kwartale było bez precedensu. Prawdopodobnie byliśmy świadkami światowej recesji, która była jedną z najgłębszych ale też najkrótszych, bo mamy nadzieję, że skończy się w III kw. Mieliśmy do czynienia z szokiem podażowym, gdyż załamały się łańcuchy dostaw, ale też popytowym, bo klienci wstrzymali się z zakupami. Wystąpiło również załamanie na rynkach finansowych oraz kryzysem zaufania dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowy. Zaufanie ma kluczowe znaczeni dla powrotu do wzrostu — powiedział Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
W reakcji na kryzys władze wielu państw zdecydowały się na uruchomienie programów stymulujących dla gospodarki. Unia Europejska zaciągnęła po raz pierwszy w historii wspólnotowe obligacje. Pieniądze na inwestycje obejmą także projekty dla zrównoważonego transportu.
Zmiana priorytetów gospodarczych
— Słowem kluczem na najbliższe lata będzie „odporność” w dwojakim znaczeniu: zdrowotnym i gospodarczym. Po raz pierwszy od lat Europa zdecydowała się zaciągnąć europejską pożyczkę. Bezprecedensowe działania, które będą podejmowane są możliwe dzięki emisji euroobligacji. Zaciagamy jako Wspólnota dług w słusznej sprawie. Z całą pewnością ten rok nie jest, bowiem dobrym okresem na oszczędzanie redukowanie wydatków. Nadmierne skupianie się na długu i oszczędzaniu jakie cechowała poprzednia dekada dzisiaj mogłaby zaszkodzić. Pomoc jaka trafiła już na rynek w wielkości 130 mld pokazuje, że z umiarkowanym optymizmem możemy patrzeć na najbliższą przyszłość. Obecnie zajmujemy się stabilizacją, ale myślimy też jak wrócić na ścieżkę rozwoju. Jesteśmy największym beneficjentem Funduszu Odbudowy. Polska może otrzymać 160 mld euro. Konieczny jest powrót do kreowania trendów, bo to umiejętność, którą Europa w ostatniej dekadzie straciła — powiedziała Jadwiga Emilewicz, wicepremier, minister rozwoju.
Dla rządów europejskich priorytetem okazało się utrzymanie miejsc pracy. Ukraina wyciągnęła wnioski z poprzedniego kryzysu gospodarczego i podjęła odpowiednie środki zaradcze. — Jesteśmy przygotowani lepiej na ten kryzys niż poprzedni. Wiemy jak wspomóc przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe. Najważniejsze jest utrzymanie miejsc pracy. Jedną z rzeczy, które nauczyliśmy się dzięki kryzysowi, jest to że wielu ludzi może pracować z domu. To spowoduje transformację niektórych działów gospodarki — skomentował Ihor Petrashko, minister minister rozwoju gospodarczego, handlu i rolnictwa
Dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw podstawowych produktów kluczowe było utrzymanie łańcuchów logistycznych. Wymagało to dużej elastyczności pracowników, dostawców i pozostałych uczestników sieci dostaw produktów. — Na początku lock-downu widoczna była dobra współpraca naszych pracowników i dostawców na bardzo wysokim poziomie zaufania. Dobrym przykładem było wypłacanie płatności przed terminem aby utrzymać zaufanie. Ogromnym wyzwaniem było dostarczanie ludności żywności i innych środków niezbędnych do życia. Jako branża przeszliśmy dobrze przez ten czas. W tym momencie okazało się, że jest to branża i zawód z misją. Widoczna była nieprawdopodobna umiejętność dostosowania się polskiego biznesu do nowej sytuacji. Najważniejszym wyzwaniem było bowiem utrzymanie łańcuchów logistycznych — zauważył Włodzimierz Wlaźlak, prezes Lidl Polska.