Setna dostawa gazu do Portu w Świnoujściu
3 lipca rano przypłynął do Świnoujścia z Ras Laffan w Katarze statek Al Safliya z setną dostawą skroplonego gazu. Obecnie w Świnoujściu realizowany jest projekt, który umożliwi transport skroplonego gazu w izokontenerach.

Od prawie pięciu lat dwa ogromne kriogeniczne zbiorniki Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego są symbolami Świnoujścia, podobnie jak latarnia morska czy tzw. Wiatrak. Niebawem rozpocznie się budowa kolejnego trzeciego zbiornika.
Od tego czasu przy nabrzeżu gazoportu cumowało 99 jednostek z Kataru, Norwegii i USA, które w sumie dostarczyły do Polski 10 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego. To 2,5 –krotność naszego krajowego wydobycia.
Dostawy gazu drogą morska uniezależniły Polskę od drogich dostaw z Rosji i zapewniły bezpieczeństwo energetyczne kraju.
Obecna roczna zdolność przeładunkowa terminalu wynosi 5 miliardów metrów sześciennych. Dzięki rozbudowie do 2023 roku terminal osiągnie przepustowość 8,3 miliarda metrów sześciennych.
Inwestycja warta prawie dwa miliardy złotych przewiduje budowę trzeciego zbiornika na LNG, drugiego nabrzeża i infrastruktury do załadunku i rozładunku. Dzięki temu wzrośnie częstotliwość dostaw LNG do portu w Świnoujściu.