KE chce przyspieszenia budowy sieci TEN-T
Parlament Europejski oraz Rada Europejska zawarły porozumienie ws. ukończenie transeueropejskiej sieci transportowej TEN-T. Porozumienie zakłada uproszczenie procedur związanych z przygotowaniem projektów budowy i modernizacji linii kolejowych.

Budowa zintegrowanej sieci TEN-T jest kluczowa dla rozwoju transportu intermodalnego w Europie. Założeniem tego wieloletniego planu jest powstanie sieci szybkich magistral kolejowych na których zainstalowany jest system ERTMS/ETCS, który umożliwi kursowanie pociągów międzynarodowych bez zmiany lokomotyw na granicach. Ujednolicenie systemów sygnalizacji i sterowania ruchem kolejowym przyczyni się do obniżenia kosztów i wzrostu konkurencyjności kolei względem transportu samochodowego.
Porozumienie między PE a Radą dotyczy nowych europejskich regulacji, które usprawnia procedury związane z uzyskiwaniem pozwoleń i przygotowywaniem inwestycji. Przedstawiciele branży budowlanej oraz jednostki realizujące projekty zwracały uwagę w licznych wystąpieniach że w kolejnych perspektywach budżetowych UE procedury przygotowania inwestycji stawały się coraz bardziej skomplikowane. KE przygotowała więc propozycje usprawniające zamówienia publiczne, zdobywanie pozwoleń oraz współpracę między krajami członkowskimi a Komisją. Pakiet przepisów zostanie uchwalony przez Parlament i Radę.
— Ukończenie transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T) ma zasadnicze znaczenie dla funkcjonowania jednolitego rynku, cyfryzacji transportu i przejścia na ekologiczną mobilność. Nowe przepisy sprawią, że procedury administracyjne dotyczące infrastruktury będą bardziej wydajne i przejrzyste oraz przyniosą korzyści sektorowi transportu dla jego odrodzenia po kryzysie — powiedziała Adina Vălean unijna komisarz ds. transportu.
KE ogłosiła niedawno, że przeznaczy kolejny pakiet stymulacyjny w wysokości 500 mld euro, który będzie obejmował zarówno projekty transportowe jak i inne inwestycje, które mają tworzyć nowe miejsca pracy w Europie.
Transeuropejska Sieć Transportowa – TEN-T jest instrumentem służącym koordynacji oraz zapewnieniu spójności i komplementarności inwestycji infrastrukturalnych. W wyniku zakończonej w 2013 r. rewizji wytycznych dla sieci TEN-T, ustalono jej nowy układ na terytorium państw członkowskich UE.