Tiry na torach kursują między Tilburgiem a Rzepinem
Grupa GVT rozpoczęła intermodalne przewozy standardowych naczep samochodowych oraz ciągników siodłowych na specjalnie do tego przystosowanych wagonach, które kursują miedzy holenderskim Tilburgiem a Rzepinem.

Nowa usługa, która jest realizacją koncepcji „tiry na tory” zainaugurowana została na bardzo popularnej trasie między terminalem intermodalnym w Rzepinie w woj. lubuskim a Tilburgiem w Holandii. Pociąg wahadłowy z wagonami do przewożenia samochodów ciężarowych uruchomiony został dzięki współpracy grupy GVT, Vega International i VTG Rail.
Przewóz naczep i ciągników siodłowych odbywa się na specjalnie do tego celu opracowanych platformach, dzięki którym naczepa jest wprowadzana na wagon bezpośrednio przez ciągnik jak i przez wózek przeładunkowy. Obecnie trwają testy nowego rozwiązania, a regularne połączenia mają ruszyć w przyszłym tygodniu.
Przewozy standardowych naczep samochodowych pociągami są obecnie rzadko spotykane, gdyż niewiele jest jeszcze terminali przystosowanych do świadczenia tego rodzaju usługi. Niedawno takie przewozy zaczęto świadczyć miedzy terminalem CLIP w Swarzędzu a Duisburgiem. W lutym podobne połączenie między Herne w Niemczech a Budapesztem uruchomiła spółka TX Logistik.
Wsparcie z UE
Tego typu projekty są wspierane przez Unię Europejską, której priorytetem jest rozwój przyjaznego dla środowiska transportu towarów. Dla wielu branż przemysłu naczepy są najwygodniejszym rodzajem jednostek do przewozu ładunków. Uruchomienie sieci połączeń, które mogą przewozić standardowe naczepy wraz z ciągnikami może być dla wielu spedytorów najłatwiejszą metodą na przeniesienie transportu z dróg na kolej. Jednym z projektów które otrzymały wsparcie unijne jest dostosowania terminala w Calais do przeładunku na kolej naczep samochodowych.
GVT uruchamia obecnie 3 pary pociągów intermodalnych między Tilburgiem a Rzepinem tygodniowo. Połączenie jest bardzo interesujące zarówno dla ładunku morskiego, jak i kontynentalnego. Między Tiblurgiem a Portem Rotterdam codziennie kursują barki oraz kursy short sea łączące terminal z Anglią, Irlandią, Norwegią i Portugalią.