W Gdyni obchodzono 100-lecie Szkolnictwa Morskiego w Polsce
W dniu 17 czerwca 2020 roku w Gdyni odbyły się uroczyste obchody 100-lecia pierwszej polskiej szkoły morskiej, czyli obecnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Historię Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zapoczątkował podpisany 17 czerwca 1920 roku rozkaz gen. Józefa Leśniewskiego powołujący do istnienia Szkołę Morską. Uczelnia została otwarta w grudniu 1920 r. w Tczewie. Po 10 latach uczelnia przeniosła się do obszernych, nowych gmachów przy ul. Morskiej w Gdyni, w których mieści się do dziś. Organizatorzy pierwszej polskiej Szkoły Morskiej byli przekonani, że kształcenie przyszłych oficerów marynarki handlowej musi odbywać się przede wszystkim w trakcie rejsów pełnomorskich. Konieczne stało się zatem nabycie dla nowej placówki odpowiedniego statku. Polską banderę na jednostce szkolnej, której nadano nazwę „Lwów”, podniesiono 4 września 1921 roku, a Szkoła zainaugurowała działalność na dwóch wydziałach: Nawigacyjnym i Mechanicznym.
W roku szkolnym 1930/1931 wysłużony „Lwów” został wymieniony na kolejny szkolny żaglowiec „Dar Pomorza”. W 1938 roku powstał Wydział Transportu i Administracji Morskiej. Stopniowo tworzono nowe wydziały i rozszerzano specjalności. Od 1 września 2018 roku, rozporządzeniem Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, naszej Uczelni została nadana nazwa Uniwersytet Morski. Obecnie uczelnię tworzą 4 prężnie rozwijające się wydziały: Elektryczny, Mechaniczny, Nawigacyjny oraz Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa.
Nieodłącznym elementem kształcenia polskiej kadry morskiej od zawsze były statki szkolne Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Aktualnie do szkolenia studentów wykorzystywane są dwa statki – Dar Młodzieży oraz Horyzont II (badawczo-szkoleniowy), na których wszyscy studenci kierunków morskich przechodzą morskie szkolenia.
Portem macierzystym Daru Młodzieży jest Port Gdynia.
W uroczystościach na Uniwersytecie Morskim wzięli udział Minister Marek Gróbarczyk oraz Wiceminister Grzegorz Witkowski.
– Składam dziś hołd wszystkim tym, którzy zbudowali szkolnictwo morskie, którzy życie poświęcili dla tej nauki, którzy po prostu pracowali dla chwały, dla tak wysokiej pozycji Uniwersytetu Morskiego – mówił podczas przemówienia Minister Gróbarczyk.
Minister wręczył ustępującemu rektorowi uczelni, prof. Januszowi Zarębskiemu Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Podczas uroczystości tytułem doktora honoris causa został wyróżniony kapitan Zbigniew Sulatycki, postać szczególnie zasłużona dla budowy polskiej gospodarki morskiej.
Dziękując za przyznany tytuł, Sulatycki powiedział, że odbiera to odznaczenie jako „odznaczenie dla całej drużyny”. „Dla wszystkich, z którymi pracowałem i z którymi dalej pracuję. Ten wkład jest wspólny” – mówił, dodając, że „jest zwykłym człowiekiem, z wadami”. Urodzony w 1933 r. Sulatycki jest absolwentem Uniwersytetu Morskiego w Gdyni (Wyższej Szkoły Morskiej). Pracował m.in. na statkach Polskich Linii Oceanicznych i w Porcie Gdynia. W latach 1991-93, w rządach Jana Olszewskiego i Hanny Suchockiej, był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Transportu i Gospodarki Morskiej. Uroczystość poprzedzona została Mszą Świętą w intencji studentów, doktorantów, pracowników i absolwentów Uniwersytetu morskiego w Gdyni w Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gdyni. Przed uroczystym posiedzeniem Senatu, na terenie uczelni wkopano „Kapsułę Czasu”. Znalazły się w niej współczesne papierowe zdjęcia budynków szkoły i związanych z uczelnią osób oraz listy, które przedstawiciele środowiska akademickiego napisali do potencjalnych czytelników – osób, które otworzą kapsułę za sto lat.
Port Gdynia wraz z Portem Gdańsk oraz Portem Szczecin-Świnoujście ufundował tablicę pamiątkową z okazji 100-ej rocznicy utworzenia szkolnictwa morskiego w Polsce, które kształci kadry morskie m.in. do funkcjonowania portów.
Tablica zawisła na honorowym miejscu w holu głównym uczelni.
Tablicę odsłonili uroczyście Minister GMiŻŚ Marek Gróbarczyk oraz Rektor Uniwersytetu Mirskiego prof. dr. hab. inz. Janusz Zarębski.
Portowy poczet sztandarowy z dumą reprezentował Port Gdynia podczas całej uroczystości.