Captrain transportuje artykuły medyczne do Francji
Transport kontenerów z artykułami medycznymi do walki z epidemią koronawirusa dotarł z Chin do przejścia granicznego Brześć – Terespol. Po to torze 1435 mm pociąg będzie prowadzony przez lokomotywę Captrain.
Skład transportujący maseczki, rękawiczki i inne środki zapobiegawcze epidemii we Francji wyruszył z Nanchang 4 czerwca. Punktem docelowym tego pociągu jest Paryż. Transport został zorganizowany dzięki współpracy Kolei Rosyjskich, SNCF Forwardis, Grupy COSCO i spółki JSC UTLC ERA. Operatorem logistycznym po torze szerokim tego projektu jest należąca do Kolei Rosyjskich spółka FELB. Z kolei przewoźnikiem kolejowym odpowiedzialnym za przejazd od Małaszewicz do Francji są spółki z Grupy Captrain oraz CLIP Intermodal.
Pociąg blokowy przewozi 41 kontenerów 40-stopowych które zostały zgrupowane i załadowane w Nanchang we wschodnich Chinach. Łącznie pociąg ten transportuje 40 mln masek, pojemników z żelem antybakteryjnym, okularów i innego wyposażenia medycznego. Odbiorcą ładunków będą szpitale oraz władze lokalne w regionach Ile-de-France i Auvergne-Rhône Alpes.
Nowe połączenie intermodalne Nanchang – Paryż uruchomiono w związku z większym zapotrzebowaniem na wyposażenie medyczne we Francji. Pociąg przejechał przez terytorium Chin, Kazachstanu, Rosji i Białorusi. Obecnie kieruje się w stronę Niemiec. Przejazd z Nanchanch go Paryża zajmie łącznie 20 dni co jest czasem dwa razy krótszym niż dla alternatywnego połączenia morskiego.
Transport artykułów ochronnych to nie jest pierwsze zlecenie przewozu ładunków dla służby zdrowia w czasie epidemii koronawirusa realizowane przez Captrain. W maju pociąg tego przewoźnika dostarczył 1000 t etanolu do produkcji środków dezynfekcyjnych z Holandii do Polski.