PLK podpisały porozumienie z Politechniką Rzeszowską
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały porozumienie o współpracy naukowo-badawczej i dydaktycznej z Politechniką Rzeszowską. Zarządca infrastruktury będzie wspierał uczelnię w kształceniu przyszłych inżynierów dla branży kolejowej na nowootwartym kierunku transport, specjalność transport szynowy. Możliwe będzie wsparcie stypendialne najlepszych studentów. To kolejna po Politechnice Krakowskiej uczelnia wyższa współpracująca z PLK.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza podpisały (11 maja) porozumienie o współpracy w zakresie kształcenia przyszłych inżynierów dla branży kolejowej na nowym kierunku studiów stacjonarnych I stopnia transport, specjalność transport szynowy. Od roku akademickiego 2020/2021 będzie on uruchomiony na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury.
– Porozumienie z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. jest szansą przede wszystkim dla przyszłych studentów, którzy już w okresie nauki poznają specyfikę pracy na kolei. To także okazja do zdobycia cennych doświadczeń podczas praktyk i spotkań ze specjalistami z branży kolejowej. To także otwarcie do realizowania projektów badawczo-rozwojowych, które przy wykorzystaniu nowoczesnych technik i technologii oraz kreatywności młodych ludzi, mogą przyczynić się do rozwoju innowacji w branży kolejowej – mówi Mariusz Oleksy, prorektor ds. rozwoju i kontaktów z gospodarką, Politechnika Rzeszowska.
W ramach porozumienia studenci i PLK będą uczestniczyć w projektach badawczych. Zarządca infrastruktury będzie również wspierać studentów w przygotowaniu prac dyplomowych o tematyce kolejowej. Współpraca PLK i Politechniki Rzeszowskiej to także możliwość odbywania przez studentów praktyk i staży w Zakładzie Linii Kolejowych w Rzeszowie.
W kolejnych latach, w ramach rozszerzania współpracy, możliwe będzie podpisanie umowy w zakresie fundowania stypendiów dla najlepszych studentów kierunku. Absolwenci będą przygotowani do podjęcia pracy w sektorze transportowym. Dla zarządcy infrastruktury oznacza to wykształcenie specjalistów z oczekiwaną wiedzą i umiejętnościami do podjęcia pracy.
– Budujemy nowoczesną kolej, dzięki modernizacji kolejowych szlaków, montażowi systemów i urządzeń komputerowych oraz poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań, które już usprawniają ruch pociągów. Rozwijamy współpracę ze szkołami i uczelniami, bo zależy nam na kadrze specjalistów dobrze przygotowanych do pracy. PLK zapewnią atrakcyjne stanowiska pracy i rozwój zawodowy – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
PLK inwestują w przyszłych profesjonalistów
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspierają przygotowanie przyszłych kolejarzy przez współpracę z 43 szkołami, które kształcą uczniów na kierunkach o profilu kolejowym: technik transportu kolejowego, technik dróg i obiektów inżynieryjnych, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym oraz technik elektroenergetyk transportu szynowego. Najlepsi uczniowie szkół średnich otrzymują stypendium, obecnie korzysta z tego 241 stypendystów. PLK zapewniają uczniom możliwość odbycia praktyk zawodowych u boku wykwalifikowanych pracowników. Uczniowie mogą doskonalić swoją wiedzę i umiejętności m.in. na nowoczesnym symulatorze urządzeń sterowania ruchem kolejowym.