Czołowi przedstawiciele firm i instytucji kolejowych wezmą udział w konferencji IRFC w Pradze
W dniach 1 – 3 kwietnia 2020 roku odbędzie się w Pradze 7. Międzynarodowe Forum i Konferencja Kolejowa (IRFC 2020) pod hasłem „Razem budujmy nową generację kolei”. O bieżące przygotowania zapytaliśmy przewodniczącą komitetu organizacyjnego konferencji Jarmilę Novákovą z firmy OLTIS Group.
Co przyniesie nadchodzący siódmy rok tej popularnej konferencji?
Przede wszystkim przygotowywany jest nowy atrakcyjny format konferencji, w którym po każdym bloku prezentacji odbędzie się otwarta dyskusja ekspercka z wybranymi specjalistami. Poszczególne bloki będą prowadzone przez moderatorów – kompetentnych i doświadczonych specjalistów z danej dziedziny. Wierzymy, że przyczyni się to do otwartego i interesującego dla widza dialogu pomiędzy ekspertami. Jednocześnie pragniemy dać uczestnikom forum możliwość wzięcia udziału w tej dyskusji w formie pytań on-line, które będą mogli zadawać za pomocą aplikacji internetowej.
Jakie tematy będą poruszane podczas IRFC 2020 i kto zajmie odpowiedzialne stanowiska moderatorów ?
Pierwszą część „Transport w UE 2021” poprowadzi dyrektor wykonawczy CER, Libor Lochman. Poszczególni prelegenci opowiedzą o wdrożeniu czwartego pakietu kolejowego, liberalizacji europejskiej kolei, ale przede wszystkim o wizjach i wyzwaniach dla europejskiego sektora kolejowego do 2030 r.
Drugą sekcję „ERA jako organ europejski” poprowadzi dyrektor wykonawczy Agencji Kolejowej Unii Europejskiej, Josef Doppelbauer. Prezentacje będą zawierały krótkie podsumowania najważniejszych zmian w zakresie interoperacyjności i bezpieczeństwa kolei, czyli przekształcenia ERA w europejski organ systemowy. Prezentacje i następująca po nich dyskusja panelowa będą również zawierały opinie na temat wdrożenia ERTMS i jego nowych atrybutów, nowego sposobu autoryzacji pojazdów oraz zmian w tej dziedzinie w nadchodzącym okresie.
Sekcja tematyczna „Badania i innowacje po 2021 r. – motywacja dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej” będzie prowadzona przez Carlo Borghini, dyrektora wykonawczego Shift2Rail. Poglądy na tę kwestię z perspektywy organizacji międzynarodowych i państw członkowskich UE zostaną przedstawione w prezentacjach. Omówiony zostanie również temat dalszego rozwoju partnerstwa instytucjonalnego w ramach HORYZONTU EUROPE, a mianowicie Shift2Rail2.
Czwarta sekcja poświęcona będzie szybkiemu transportowi kolejowemu w obszarze Europy Środkowej. Jest to kwestia priorytetowa dla Republiki Czeskiej i z tego powodu moderowanie powierzono Martinowi Kolovratníkowi, wiceprzewodniczącemu Komitetu Gospodarczego Izby Deputowanych Parlamentu Republiki Czeskiej. Prezentacje skupią się na rozwoju KSRT we wschodniej części Europy, ich włączeniu do sieci TEN-T, a także na porównaniu poszczególnych koncepcji KSRT w Europie i na świecie.
Piąty blok, prowadzony przez koordynatora TEN-T Matthieu Groscha, będzie koncentrował się na połączeniu europejskiej sieci TEN-T z inicjatywą „Nowy Jedwabny Szlak”. Prezentacje, jak również wynikająca z nich dyskusja, skupią się na obszarach, w których należy rozwijać połączenia międzysystemowe, aby zapewnić płynny przepływ towarów z regionu azjatyckiego na wschód i zachód do Europy. Omówione zostaną zamiary polityczne i biznesowe, a także prawodawstwo dotyczące tych wzajemnych połączeń.
Forum TSI TAF/TAP będzie prowadzone przez Yanna Seimandiego z CER. Prezentacje i dyskusje przedstawicieli sektora kolejowego będą dotyczyły głównie wdrażania TSI TAF/TAP w obszarach problematycznych, czyli małych i średnich przewoźników. Przedstawiciele ERA przedstawią również uczestnikom konferencji proces przeglądu TSI TAP i TSI TAF, a uczestnicy będą mogli podzielić się swoimi doświadczeniami i poglądami na dalszy rozwój w tej dziedzinie.
Kto weźmie udział w IRFC 2020?
Wśród uczestników spodziewamy się dużego udziału przedstawicieli zarządów głównych przewoźników, zarządców infrastruktury, firm z branży kolejowej, dostawców systemów kolejowych, klientów i firm spedycyjnych, którzy chcą nadążać za szybkim tempem rozwoju rynku transportowego.
Przesłanie na koniec?
Nie przegapcie tego wyjątkowego wydarzenia kolejowego w 2020 roku w naszym kraju i poznajcie świat kolejowy w sercu Europy.