Kolej przygotowana na potencjalne zagrożenie koronawirusem
W siedzibie Urzędu Transportu Kolejowego odbyło się spotkanie w sprawie koordynacji działań związanych z zagrożeniem zarażeniem koronawirusem SARS-Cov-2. Rozmowy miały na celu zapoznanie się z procedurami obowiązującymi w Polsce a także w państwach sąsiadujących. Ważnym elementem spotkania była dyskusja na temat reakcji na zagrożenie i aktualizacji istniejących procedur.
W rozmowach uczestniczyło 60 osób – przedstawiciele Niemiec, Czech, Słowacji, Ukrainy, Białorusi, Litwy i Rosji. Obecni byli także reprezentanci Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Infrastruktury, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Straży Granicznej oraz przewoźników, zarządców infrastruktury i dworców. Część gości brała udział w rozmowach dzięki wideokonferencji.
– Przewoźnicy i zarządcy dworców mają przygotowane odpowiednie procedury, sytuacja związana z zagrożeniem zarażeniem wirusem SARS-CoV-2 jest monitorowana – zapewnił dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. – Działamy proaktywnie, by unikać zagrożenia – dodał.
Prezes UTK przedstawił procedury stosowane na polskiej kolei oraz dodatkowe środki wdrożone zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego. Procedury przewidują m.in. jakie służby należy powiadomić, jak uzgodnić miejsce zatrzymania pociągu tak by ułatwić dojazd karetce, jakie działania podjąć przed i po przyjeździe zespołu ratownictwa medycznego.
Kontrole inspektorów UTK potwierdziły, że załogi pociągów międzynarodowych i tzw. lotniskowych, pracownicy kas i ochrony dworców znają wytyczne dotyczące działania w przypadku podejrzenia zarażenia wirusem SARS-Cov-2. Drużyny konduktorskie, w pociągach międzynarodowych wyposażone były w rękawiczki oraz maseczki, które mogą przekazać w sytuacji tego wymagającej osobie z podejrzeniem zakażenia koronowirusem. W trakcie niemal kilkudziesięciu działań nadzorczych sprawdzana było również dostępność w pociągach i na dworcach informacji GIS dla podróżnych wracających z rejonów zagrożonych zachorowaniem na COVID-19.
W przypadku wykrycia zagrożenia w pociągu należy przede wszystkim powiadomić o tym obsługę pociągu, która jest zobowiązana do udzielenia pomocy i wezwania odpowiednich służb medycznych.