Kolej alternatywą dla lotniczego cargo na szlaku Chiny — Europa
Kolej jest dobrą alternatywą dla cargo lotniczego, które obecnie nie może wykonywać wielu lotów z i do Chin – uważa DSV. Chińczycy chcą w 2020 r. zwiększyć liczbę pociągów na Nowym Jedwabnym Szlaku.
Z powodu epidemii wirusa COVID-19 wprowadzono w Chinach spore restrykcje dla międzynarodowego transportu. Odwołano wiele lotów i praktycznie odcięto od świata prowincję Hubei.
Zamknięcie lotnisk uderzyło w firmy organizujące lotnicze przewozy intermodalne. Z tego powodu operatorzy logistyczni szukają alternatywnych możliwości transportu ładunków z Azji do Europy. Pod względem czasu przejazdu najlepszą alternatywą są regularne połączenia kolejowe kursujące na Nowym Jedwabnym Szlaku. Czas przejazdu z Chin do jednego z terminali przeładunkowych w Europie wynosi z reguły od 11 do 15 dni. W odwrotnym kierunku czas przejazdu jest nieco dłuższy, wynosi 18-20 dni.
W związku z zamknięciem lotnisk w Chinach można się spodziewać wzrostu wolumenu ładunków transportowanych koleją na szlakach transeuroazjatyckich. Obecnie z powodu wstrzymania pracy fabryk kolej obsługuje nawet do 50% mniej przewozów kontenerów z Chin. Sytuacja ta odbija się na europejskiej branży handlowej a także na przemyśle, który uzależniony jest od dostaw podzespołów z Państwa Środka.
Chiny przywracają ruch
Chiny zapowiadają, że starają się przywrócić normalną pracę w fabrykach oraz chcą w 2020 roku uruchomić więcej miedzynarodowych pociągów intermodalnych. Jak poinformowała agencja Xinhua, mimo restrykcji w transporcie kolejowym obejmującym miasto Wuhan i prowincję Hubei liczba pociągów wyprawionych do Europy od początku 2020 r. wzrosła w stosunku do analogicznego okresu 2019 roku. Od 1 stycznia do 19 lutego przetransportowano koleją z Chin do Europy 83 tys. TEU czyli 1,5% więcej niż rok wcześniej — poinformowała spółka China State Railway Group.
— Liczba nowych potwierdzonych przypadków w Wuhan zaczęła spadać pod koniec lutego wraz z ogólnokrajową tendencją spadkową w zakresie nowych przypadków zakażenia wirusem. W trakcie walki Chin z COVID-19 chińscy naukowcy i zarząd służby zdrowia ściśle współpracują z innymi krajami i Światową Organizacją Zdrowia oraz dzielą się doświadczeniem kraju na scenie międzynarodowej — komentuje agencja CGTN.