100. rocznica zaślubin Polski z morzem
Opublikowano: 10 luty 202010 lutego 1920 roku podczas symbolicznych zaślubin Polski z morzem generał Józef Haller wypowiadając słowa: „Zaślubiam cię na wiek wieków dla Rzeczpospolitej” wrzucił pierścień w wody Zatoki Puckiej.
Polska na mocy traktatu wersalskiego otrzymała w 1920 roku sto czterdzieści kilometrów wybrzeża. Na całej długości polskiego wybrzeża trudno było znaleźć miejsce, które gwarantowałoby realny –gospodarczo i militarnie – dostęp do morza. Na linii nabrzeża znajdowało się jedynie kilka przystani morskich. Ówczesna blokada polskiego handlu i żeglugi, jaką wprowadziło Wolne Miasto Gdańsk, było jasnym znakiem dla władz naszego kraju, że budowa niezależnego portu jest nie tylko potrzebą, ale i koniecznością.
„Najdogodniejszym miejscem do budowy portu wojennego (jak również w razie potrzeby handlowego) jest Gdynia, a właściwie nizina między Gdynią a Oksywą, położoną w odległości 16 km od Nowego Portu w Gdańsku” – pisał w sprawozdaniu inżynier Tadeusz Wenda, który został wydelegowany na Pomorze, by znaleźć najlepsze miejsce na przyszły polski port, argumentował swój wybór choćby tym, że Gdynia ma korzystne warunki hydrograficzne, jest osłonięta od wiatrów, a niedaleko znajduje się stacja kolejowa.