Loconi Intermodal kupiła naczepy CIMC Vehicles
Loconi Intermodal, lider na polskim rynku operatorów intermodalnych, realizujący łańcuchy dostaw różnych grup towarów, teraz rozwija transporty ładunków ciężkich. Firma zakupiła właśnie 18 nowoczesnych naczep CIMC Vehicles do przewozu 40-stopowych kontenerów.
Nowy sprzęt wykorzystywany będzie do transportu między innymi drewna z Polski, Czech i Słowacji na terminale Loconi w Radomsku, Warszawie i Gądkach. Inwestycja ma na celu zwiększenie zasobów przewozowych spółki oraz jej zdolności do przewozu ciężkich ładunków skonteneryzowanych.
Loconi realizuje dostawy intermodalne różnych grup ładunków, zarówno ciężkich tj. stal, drewno czy złom, jak i produktów FMCG, tj. mleko w proszku, soki, itp. W przypadku transportu kontenerów z drewnem musi spełnić wysokie wymagania pod względem zapewnienia im stabilności oraz wytrzymałości. Drewno jest załadowywane do 40-stopowych kontenerów często w miejscach trudno dostępnych tj. podmokłe tereny leśne, co wymaga zastosowania 6-osiowych zestawów (3-osiowy ciągnik z 3-osiową naczepą). Dostawy i przeładunki tak ciężkiego ładunku należą do skomplikowanych operacji logistycznych, które wymagają niezawodnych urządzeń oraz sprawdzonych podwykonawców. Inwestycje w tabor są więc tutaj niezbędne.
Rozwój floty własnej i podwykonawców
Loconi Intermodal stale rozwija flotę własną naczep, która liczy obecnie 119 sztuk, z tego 18 stanowią nowo zakupione 3-osiowe naczepy do przewozu ładunków ciężkich w kontenerach 40-stopowych. Loconi stale też poszerza grono podwykonawców, którzy inwestują w nowoczesne 6-osiowe zestawy. Dzięki temu operator dysponuje już 43 naczepami do obsługi 40-stopowych kontenerów o dmc do 44 ton. Przy czym należy tutaj wyjaśnić, iż zgodnie z przepisami o ruchu drogowym dopuszczalna masa całkowita w transporcie drogowym towarów wynosi 40 ton. Wyjątkiem są przewozy intermodalne, kiedy do kontenera można załadować prawie 4 tony więcej towaru pod warunkiem, że jest to przewóz w ramach intermodalnego łańcucha dostaw na jednym intermodalnym liście przewozowym, a transport drogowy odbywa się wyłącznie na odcinku ostatniej mili, na dystansie nie większym niż 150 km od lądowego terminala kontenerowego z wykorzystaniem właśnie 6-osiowego zestawu.
Dzięki własnej sieci terminali przeładunkowych, Loconi zapewnia stałe połączenia intermodalne między trójmiejskimi portami morskimi a terminalami w: Radomsku, Gądkach k/Poznania, Warszawie, Kątach Wrocławskich i Dąbrowie Górniczej. Loconi Intermodal wykorzystuje transport kolejowy na możliwie najdłuższym odcinku trasy oraz transport drogowy na odcinku ostatniej mili. Miesięcznie operator organizuje ponad 250 połączeń kolejowych z i do portów morskich.