Bezpieczeństwo na kolei za pieniądze z UE
Unia Europejska dofinansuje bezpieczeństwo na kolei kwotą prawie 3,7 milionów złotych. Środki zostaną przeznaczone na organizację szkoleń z zakresu bezpieczeństwa kolejowego dla przedstawicieli rynku kolejowego oraz pracowników Urzędu Transportu Kolejowego odpowiedzialnych za badania infrastruktury kolejowej.
24 października 2019 r. Centrum Unijnych Projektów Transportowych zawarło z Urzędem Transportu Kolejowego Umowę o Dofinansowanie projektu „Akademii Bezpieczeństwa Kolejowego” (ABK) ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) 2014-2020. Wartość inwestycji to ponad 4 miliony złotych. Unijne dofinansowanie wyniesie zaś prawie 3,7 milionów złotych.
Umowę o dofinansowanie podpisali Joanna Lech, p.o. Dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego (UTK).
Kolej to jeden z najbezpieczniejszych środków transportu. Aby ta tendencja nadal się utrzymywała należy modernizować infrastrukturę kolejową i podnosić kwalifikacje pracowników kolei. Z POIiŚ do tej pory polska kolej uzyskała wsparcie w wysokości prawie 19 miliardów złotych. Efektem tych inwestycji są zmodernizowane linie kolejowe oraz wyremontowane lub nowo powstałe dworce. Wszystkie te przedsięwzięcia służą jednemu celowi. Jest nim bezpieczna, komfortowa i punktualna kolej. Podpisana dzisiaj umowa pozwoli zwiększyć kompetencje pracowników rynku kolejowego w zakresie bezpieczeństwa poprzez dedykowane szkolenia – podkreślił minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
Dofinansowany projekt: Akademia Bezpieczeństwa Kolejowego:
– wartość całkowita projektu: 4 300 000,00 zł
– wartość dofinansowania z UE: 3 655 000,00 zł
Przedmiotem projektu jest przedsięwzięcie szkoleniowe o ogólnokrajowym zasięgu i dotyczy organizacji oraz prowadzenia szkoleń z zakresu bezpieczeństwa kolejowego dla przedstawicieli rynku kolejowego oraz pracowników UTK odpowiedzialnych za badania infrastruktury kolejowej.
Z Urzędem Transportu Kolejowego zawarliśmy jak dotąd dwie umowy na łączną kwotę dofinansowania UE w wysokości ponad 27 mln złotych. Do tej pory z dofinansowaniem unijnym realizowany jest projekt edukacyjny dla dzieci „Kampania Kolejowe ABC” oraz „System Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów”. Cieszymy się, że unijne dofinansowanie może przyczyniać się nie tylko do rozbudowy infrastruktury kolejowej, ale i ma szansę zwiększyć bezpieczeństwo na kolei. – podkreśliła Joanna Lech, p.o. Dyrektora CUPT.
Inauguracja projektu ABK odbyła się w auli Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej. Uczestnicy konferencji UTK mieli okazję zapoznać się z założeniami nowego projektu Urzędu Transportu Kolejowego. Jest on nową odsłoną dotychczas funkcjonującej Akademii UTK. W zorganizowanych do tej pory zajęciach udział wzięło niemal 2,3 tys. słuchaczy zewnętrznych. Formuła szkoleń została obecnie rozszerzona.
W ramach Akademii Bezpieczeństwa Kolejowego do czerwca 2022 r. przeprowadzone zostaną bezpłatne szkolenia dla minimum 3 tys. przedstawicieli rynku kolejowego. Zwiększy się również zasięg działania. ABK będzie prowadzić szkolenia dla szerszej grupy uczestników również poza Warszawą. Uruchomiona zostanie również platforma e‑learningowa do obsługi szkoleń, na której zamieszczane będą filmy i materiały edukacyjne. Uzupełnieniem platformy będzie aplikacja mobilna. Nowością będą szkolenia „szyte na miarę” dla określonych grup odbiorców. Takie działanie umożliwi precyzyjne zdiagnozowanie i omówienie zagadnień, którymi dany podmiot jest najbardziej zainteresowany.
Od kilku lat staramy się budować Urząd otwarty na współpracę z rynkiem. Jednym z przejawów takich działań jest właśnie Akademia Bezpieczeństwa Kolejowego. To efekt sygnalizowanych potrzeb i zebranych doświadczeń – mówił w trakcie inauguracji dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. – Chcemy pomóc przedsiębiorcom kolejowym wpływając na stałe podnoszenie kultury technicznej, prawnej i bezpieczeństwa osób zatrudnionych w systemie kolejowym – dodał.
Środki europejskie pozytywnie wpływają na polski transport kolejowy. Dzisiaj z radością witamy wsparcie ze środków unijnych na projekt Urzędu Transportu Kolejowego dotyczący Akademii Bezpieczeństwa Kolejowego. Jestem przekonany, że z tego przedsięwzięcia wypłynie korzyść dla społeczeństwa. Kolej jest najbezpieczniejszym środkiem transportu lądowego, ale są obszary, które wymagają naszego stałego doskonalenia pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa. Dotychczasowe inicjatywy UTK w zakresie bezpieczeństwa na kolei gwarantują, że również działania w ramach Akademii Bezpieczeństwa Kolejowego spotkają się z zainteresowaniem wszystkich uczestników rynku kolejowego – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.
źródło: CUPT