Projekt Pociąg Noego promujący ekologiczny transport dotarł do portu Rotterdam
Projekt „Pociąg Noego” czyli najdłuższa grafika mobilna promująca tematykę ochrony klimatu dotarł do terminalu APM Maasvlakte II w Rotterdamie, gdzie wkrótce jeden z kontenerów zostanie załadowany na statek Maersk, który dowiezie kontener na Konferencję Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu w Santiago de Chile.

Projekt Pociąg Noego to inicjatywa, która zwraca uwagę na postulat koalicji Rail Freight Forward, która wzywa do przeniesienia 30% towarów na kolej do 2030 r. Pociąg Noego wystartował 14 grudnia 2018 r. na szczycie klimatycznym w Katowicach i od tego czasu podróżował przez wiele europejskich miast, zanim dotarł do terminalu APM Maasvlakte II. W każdym mieście, które odwiedził, lokalni artyści sztuki ulicznej zaprojektowali dwa kontenery, aby ostatecznie przekształcić pociąg w najdłuższą mobilną sztukę w celu ochrony klimatu. Przemalowane kontenery zostaną następnie oddane do użytku jako najbardziej przyjazny dla klimatu sposób transportu towarów i towarów.
11 października projekt zakończył podróż po Europie wydarzeniem organizowanym przez port w Rotterdamie i RFF w APM Terminals Maasvlakte II. Stamtąd jeden kontener zostanie przeniesiony z terminali dedykowanych torów kolejowych na statek Laust Maersk i wypłynie do Santiago de Chile, gdzie 2 grudnia rozpocznie się kolejna konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP25).
Celem akcji jest zwrócenie uwagi na znaczenie kolejowego transportu towarowego dla kwestii ochrony klimatu, a jednym z wytycznych koalicji Rail Freight Forward jest przeniesienie transportu 30% towarów na kolej do 2030 r.