CPK: Brytyjczycy gotowi udzielić kredytu eksportowego
Brytyjski rząd może zarezerwować 100 mln funtów na kredyt eksportowego na opracowanie projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Firmy z Wielkiej Brytanii mogą wziąć udział w projektowaniu.
Pełnomocnik rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego poinformował, że rząd brytyjski jest zainteresowany udzieleniem kredytu eksportowego na polski projekt. W takim przypadku prawdopodobne będzie zaproszenie brytyjskich firm do realizacji projektu. Spółka Centralny Port Komunikacyjny oraz Ambasada Wielkiej Brytanii zaprosiły we wrześniu do udziału w warsztatach architektonicznych w Warszawie projektantów z firm Woods Bagot, Populous i KPF. Celem spotkania było zapoznanie się z pomysłami projektantów na wstępną koncepcję CPK.
Równocześnie trwają konsultacje komponentu kolejowego CPK. Na początku października odbyły się regionalne konsultacje w Białymstoku i Olsztynie. Wcześniej spotkania miały miejsce w Kielcach, Katowicach, Krakowie, Rzeszowie i Lublinie. W lipcu i sierpniu RKS odbyły się w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu i Toruniu.
Łącznie w ramach Programu Kolejowego CPK planowana jest budowa ponad 1600 km nowych linii prowadzących z 10 kierunków do CPK i Warszawy. Tzw. etap zero, który powinien być gotowy przed uzyskaniem przez Port Lotniczy Solidarność zdolności operacyjnej, zakłada wybudowanie 140 km nowej linii dużych prędkości Warszawa-CPK-Łódź.
— Każda z 10 kolejowych „szprych”, prowadzących do CPK, składać się będzie z nowych odcinków sieci oraz z wyremontowanych lub zmodernizowanych fragmentów istniejącej infrastruktury. Na potrzeby budowy kolejowego systemu doszło do podziału zadań inwestycyjnych między spółki CPK i PKP Polskie Linie Kolejowe. 29 kwietnia br. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, na mocy którego każdy z nowych odcinków torów, którymi pociągi dojadą do CPK i Warszawy, został włączony do wykazu linii kolejowych o znaczeniu państwowym — poinformowano w komunikacie.