CEDD wesprze Port Gdynia w obszarze bezpieczeństwa
Zarząd Morskiego Portu Gdynia podpisał porozumienie z partnerami Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów (CEDD) w obszarze ochrony infrastruktury krytycznej.
Podpisanie porozumienia nastąpiło 28 sierpnia podczas konferencji o rozwoju branży dronów w Polsce. Port Gdynia będzie współpracował z Projektem CEDD, którego głównymi partnerami są Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Urząd Lotnictwa Cywilnego i Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.
– Bezpieczeństwo jest kluczowym elementem transportu morskiego i w szczególny sposób dotyczy to działalności portów – powiedział Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. – Technologia bezzałogowych statków powietrznych rozwija się bardzo dynamicznie, zmierzając do autonomicznego transportu pasażerskiego i handlowego. To również nowe, coraz bardziej ekologiczne środki transportu i poprawa procesów logistycznych, co wpływa na poprawę środowiska. Wprowadzając system Antydron na terenie Portu Gdynia, wypracowujemy rozwiązania służące do zarządzania przestrzenią powietrzną w obrębie infrastruktury krytycznej, co może posłużyć do stworzenia dobrych praktyk dla innych firm i instytucji.
CEDD śląskim motorem innowacji
W Katowicach podsumowano pierwszy rok działalności CEDD, realizowanego w ramach Programu SOR Żwirko i Wigura. Z inicjatywą utworzenia demonstratora wyszli: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Urząd Lotnictwa Cywilnego – Przełomowe technologie wypracowane w świecie lotniczym z niespotykaną wcześniej intensywnością przenikają do wielu dziedzin życia – mówił Mikołaj Wild, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. Dowodzi to, że lotnictwo nie jest dziedziną hermetyczną, ale ma wiele do zaoferowania całej gospodarce. Cieszę się, że dzięki zintegrowanym wysiłkom tak wielu instytucji, polskie podmioty mają możliwość znalezienia się w światowej forpoczcie wdrażających rozwiązania autonomiczne, jednocześnie realizujących koncepcję Przemysłu 4.0, czy nawet krok dalej – Przemysłu 5.0.
Rektor Politechniki Śląskiej, prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, podpisał podczas konferencji list intencyjny o współpracy z GZM w związku z Programem CEDD. Chodzi m.in. o promowanie prac naukowych Politechniki w dziedzinie bezzałogowych statków powietrznych, zaangażowanie kadry naukowej w działania Programu w roli eksperckiej, wsparcie w zakresie prowadzenie testów technologii i usług.
Warto zaznaczyć, że wartość rynku dronów wyniesie 3,26 mld zł do 2026 r., natomiast korzyści pośrednie, jakie przyniesie integracja dronów i gospodarki, mogą wynieść nawet 576 mld zł. Tak wynika z Białej Księgi Rynku Bezzałogowych Statków Powietrznych, którą opracowało Ministerstwo Infrastruktury wraz z Polskim Instytutem Ekonomicznym.